jak być eko
fot. Pixabay.com

Ekologia jest z każdym rokiem coraz bardziej modna. Świadomość ekologiczna coraz bardziej wpływa na nasze życie. Czy tego chcemy, czy nie. Płatne torebki foliowe w sklepach, brak plastikowych naczyń już nikogo nie dziwią. Czy eco w dzisiejszych czasach oznacza jedynie przelotną modę? 

Ekologia ma różne oblicza

Zero waste, eko, less waste… Gdziekolwiek dziś nie spojrzymy, wszędzie zalewają nas informacje o potrzebie życia zgodnie z naturą.

Media jednak przypominają, że nie trzeba być ekoludkiem na pokaz. Nie musimy od razu brać udziału w wolontariatach i ratowaniu niedźwiedzi polarnych. Najtrwalsze i najbardziej efektowne zmiany osiągniemy, wprowadzając zmiany do naszego życia.

Jednak jak się nie pogubić w tym wszystkim? Jak nie wydać fortuny na środki ekologiczne? Jak odnaleźć się w tym ekologicznym szale i wprowadzić naprawdę wartościowe zmiany?

Zero waste i zasada 6R

Na stronie polskiego stowarzyszenia “zero waste” możemy przeczytać, że hasło “zero waste” oznacza dosłownie brak śmieci, lub jak ktoś woli brak marnowania.

Jest to cel ekonomiczny, skuteczny, etyczny i wizjonerski. Ma prowadzić ludzi w stronę zmiany stylu życia i praktyk. To projektowanie, tworzenie, a następnie używanie takich materiałów, które mogą nam służyć latami.

Jeśli zaś my skończymy użytkowanie danego przedmiotu, może on się przydać kolejnym osobom. To przetwarzanie, odzyskiwanie i zmniejszanie ilości odpadów. Wszystko dla dobra planety, a co za tym idzie naszego zdrowia. 

co to less waste
fot. Pixabay.com

Zero waste kieruje się zasadą 6R:

Refuse – odmawiaj, oznacza nic innego jak nie branie dodatkowych worków z tworzywa sztucznego. Kupujesz owoce na wagę? Zamiast jednorazowego woreczka, zapakuj je w swoją, wielorazową torebkę.

Reduce – redukuj, nie kupuj niepotrzebnych produktów. Niech Twoje zakupy będą naprawdę przemyślane. Bez Względu na to, czy kupujesz nowe meble, czy robisz zakupy spożywcze.

Reuse – używaj ponownie, jeżeli czegoś już nie używasz, sprzedaj lub oddaj to komuś, kto z chęcią przyjmie dany przedmiot.

Repair – naprawiaj, dotyczy to ubrań, drobnego sprzętu elektronicznego i innych produktów, których jeszcze nie musisz wyrzucać.

Rot – kompostuj, używaj odpadów biologicznych, by nawozić rośliny.

Recycle – segreguj, dzięki temu umożliwisz ponowne przetworzenie np. szklanych butelek. 

Less waste – czym tak naprawdę jest?

Less waste jest ruchem mniej radykalnym od zero waste. Pozwala nam na popełnienie błędów. Również edukuje, jednak najważniejsze dla tego ruchu są nasze małe codzienne starania. 

Pandemia, a ekologia

Ruchy zero waste i less waste w zaskakującym tempie nabierały rozpędu. Coraz więcej sklepów pozwalało swoim klientom przynosić własne pojemniki np na wędliny, czy sery.

Kolejną młodość przeżywały sklepy z używanymi przedmiotami, a ludzie sprzedawali nagminnie swoje ubrania, w których już nie chodzili. 

Jednak pandemia podcięła skrzydła zarówno osobom, które pozwalały na takie postawy społeczne, jak i zwolennikom i samym działaczom.

Ze względów sanitarnych, markety nie pozwalają klientom na przynoszenie swoich pojemników na sypkie produkty.

Mimo to, świadomość ekologiczna jest już na tyle duża wśród społeczeństwa, że bycie eko nie powstrzyma nawet izolacja i pandemia. 

Eco na co dzień?

co to zero waste
fot. Pixabay.com

Aby żyć bardziej ekologicznie, musimy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Co możemy zrobić, by nasze dzieci i wnuki żyły w czystym środowisku?

Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Może to brzmi banalnie, ale m.in takie butelki tworzą setki ton odpadów rocznie na całym świecie.

Kupując filtr do wody i butelkę do wody wielorazowego użytku, nie tylko oszczędzasz, ale i dbasz o środowisko.

Rób listę zakupów. Planuj z wyprzedzeniem, co będzie Ci potrzebne na obiady na kolejne kilka dni i kupuj w sklepie tylko to. Zmniejszysz w ten sposób ilość marnowanego jedzenia. 

Nie wyrzucaj jedzenia. Zero west w kuchni jest naprawdę możliwe. Z kości które oddzielasz od udka z kurczaka możesz zrobić bulion, z reszty ryżu sałatkę. Owoce, które za chwilę będą nieświeże, można przerobić na przepyszny koktajl. Będzie to pyszny i zdrowy deser. 

Używaj ekologicznych środków czystości. Nie musisz na nie wydawać majątku. Wystarczy, że spróbujesz kilka przygotować samodzielnie.

To samo dotyczy kosmetyków, które wcale nie muszą być kupowane w plastikowych opakowaniach. Jeśli nie chcesz bawić się w chemika, sprawdzaj skład, a szampon i odżywkę kupuj w kostce.

A jeśli już mówimy o produktach higienicznych, spróbuj używać wielorazowych płatków higienicznych, lub chociaż zmień szczoteczkę do zębów na bambusową.

Wymień żarówki na ledy i wyjmij ładowarki z kontaktów. Nie dość, że będzie to bardziej ekologiczne, to jeszcze zaoszczędzisz na rachunku.

Bycie eko wiąże się z dbaniem o środowisko, ale w wielu przypadkach także o nasze portfele. Warto dbać o środowisko. Dobro naszej planety zasługuje na kilka naszych wyrzeczeń. A czy Ty masz jakieś postanowienie dotyczące dbania o środowisko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here