domowe środki czystości
fot. Pixabay.com

Ekologia cieszy się popularnością już od kilku lat. Nasza świadomość ekologiczna z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Jednak jeśli coś ma w nazwie “eco” potrafi kosztować dużo więcej niż jest warte. Dlatego mamy przygotowanych kilka łatwych przepisów na ekologiczne środki czyszczące.

Eko znaczy drogo

Firmy produkujące środki czyszczące, dzięki marketingowi i modzie na bycie ekologicznym, mogą pozwolić sobie na bardzo wygórowane ceny swoich produktów. Jeżeli wybierzemy się do sklepu i zerkniemy na półkę z ekologicznymi środkami czyszczącymi, możemy bardzo się zdziwić.

To, co ma być zdrowsze dla naszej planety, z pewnością nie jest zdrowe dla naszego portfela. Nie zniechęcajmy się jednak tak szybko. Warto wypróbować przepisy na ekologiczne środki czystości, które kosztują grosze.

Zanim jednak zaczniemy eksperymentować, możemy się zaopatrzyć w duży worek sody oczyszczonej (dostępna w kilogramowych pojemnikach), ocet i naturalne olejki eteryczne.

Olejki eteryczne

Prawdziwe, naturalne olejki eteryczne mają większe spektrum zastosowań niż tylko cieszenie naszego nosa miłym zapachem. Chodzi tu jednak o prawdziwe, naturalne olejki, a nie o aromatyzowane olejki, które kupujemy na co dzień.

Co więcej, olejki eteryczne z łatwością możemy przygotować sami. Niektóre z nich mają właściwości odkażające, inne relaksujące, każdy olejek może nam pomóc w walce z innym problemem.

Pasta do czyszczenia piekarnika

Szyba piekarnika to jedno z tych miejsc w domu, których nie lubimy czyścić. Zazwyczaj stosujemy do tego mocno żrące produkty, których używamy jedynie po założeniu rękawiczek ochronnych. Pasta ta jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla naszych dłoni. 

Składniki:

  • 1 szkl. sody oczyszczonej
  • 2 łyżeczki soli
  • woda

Przygotowanie:

W misce sól mieszamy z sodą. Dodajemy odrobinę wody ciągle mieszając. Czynność tą powtarzamy do momentu, aż nasz środek uzyska konsystencję pasty. 

Pastę taką nakładamy czystą ściereczką na powierzchnię piekarnika. Delikatnie pocieramy. Możemy zostawić na chwilę specyfik, jednak środek ten ma na celu ścieranie brudu z szyby i całego piekarnika. 

ekologiczne sprzątanie
fot. Pixabay.com

Bezpieczny odkamieniacz do czajnika

Tak łatwego przepisu jeszcze nigdy nie mieliśmy. Jeden składnik i gotowe!

Składniki:

  • 1 szkl. octu spirytusowego
  • 1 szkl wody

Przygotowanie:

Jeżeli nasz czajnik jest bardzo zakamieniony, to wystarczy wlać do niego szklankę octu spirytusowego i dolać wody, by uzyskać proporcję minimum 1:1. Teraz zagotowujemy wodę z octem w czajniku i wylewamy wszystko. 

Nasza rada:

Po odkamienieniu czajnika warto kilkakrotnie przegotować w nim czystą wodę. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu octu. 

Środek do czyszczenia sedesu

Czysta ubikacja to podstawa posprzątanej łazienki. Również tutaj możemy spróbować ekologicznych środków czystości. 

Składniki:

  • ¼ szklanki sody oczyszczonej
  • 1 łyżka octu

Przygotowanie:

Na ścianach sedesu rozsypujemy sodę oczyszczoną. Następnie spryskujemy ją octem. Najlepiej użyć do tego spryskiwacza jak do kwiatów, lub specjalnego spryskiwacza do octu (kupmy jeden, który przeznaczymy tylko do czyszczenia łazienki).

Czysta pralka

ekologiczne środki czystości
fot. Pixabay.com

Czasem z naszej pralki wydobywa się brzydki zapach. Aby się go pozbyć, możemy w łatwy sposób przygotować środek czyszczący. 

Składniki:

  • ⅓ szkl kwasu cytrynowego

lub 

  • ¾ szkl octu

lub

  • ¾ szkl sody oczyszczonej

Przygotowanie: 

Wybrany składnik wsypujemy do odpowiedniej przegrody, lub prosto do bębna pralki. Ustawiamy pranie w najwyższej temperaturze i włączamy pralkę, w której prócz środka czyszczącego nie ma nic więcej. 

Czyszczenie dywanu lub materaców i kanap

Twój dywan nieprzyjemnie pachnie, a materac na którym śpisz wymaga odświeżenia? Nic prostszego dzięki temu naturalnemu sposobowi!

Składniki: 

  • soda oczyszczona

Dodatkowo:

  • Odkurzacz

Przygotowanie:

Dywan, kanapę lub materac zasypujemy sodą oczyszczoną. Możemy do tego użyć narzędzia do przesiewania mąki lub drobnego sitka takiego, jak do posypywania cukrem pudrem. Gdy materiał jest już dostatecznie obsypany, zostawiamy sodę na minimum pół godziny. 

Ma ona właściwości dezynfekujące, a poza tym pochłania brzydkie zapachy. Po tym czasie odkurzamy dokładnie sodę z czyszczonych powierzchni i cieszymy się czystym materiałem. 

Czysty, pachnący dom jest wizytówką każdego z nas. Jeśli przy okazji możemy go posprzątać dbając o środowisko, możemy być pewni, że odwdzięczy się nam zdrowym powietrzem i zadbanymi dłońmi. Mimo, że nie potrzebujemy rękawiczek do sprzątania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZalety Chustonoszenia
Następny artykułŻyj bez stresu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here