Wegetarianie i weganie coraz częściej mogą liczyć na swoje wersje dań zarówno w restauracjach, jak i na wszelkich imprezach. Coraz łatwiej dostępne są także produkty potrzebne do zróżnicowania, zbilansowania diety wegetariańskiej.
Wegetarianizm na topie
Wegetarianizm jest coraz bardziej popularną dietą. Jej korzystny wpływ na zdrowie, a także ekologiczne podejście do świata sprawiają, że z każdym dniem przybywają rzesze wegetarian.
Wegetarianin wegetarianinowi nie jest równy. Istnieją bowiem różne odmiany wegetarianizmu. Niektórzy z nich wcale nie jedzą mięsa, inni nie jedzą konkretnego gatunku mięsa, a jeszcze inni po prostu starają się ograniczyć mięso… Jedna z odmian wegetarianizmu okrzyknięta została najmodniejszą dietą wiosny 2021.
Jak więc przejść na wegetarianizm? Oto kilka smacznych przepisów na obiad wegetariański!
Pulpety z soczewicy
Jaki wegetarianin nie wspomina z westchnieniem pulpetów jedzonych na obiad u babci? Ten przepis pozwoli nam powrócić do czasów dzieciństwa.
Składniki:
- 1 szklanka bulionu warzywnego lub kostki warzywnej
- 1 czerwona cebula
- 1 marchewka
- 1 ząbek czosnku
- 1 szkl czerwonej lub brązowej soczewicy
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 puszka pomidorów
- 1 pęczek pietruszki
- 1 łyżeczka Oregano
- sól pieprz do smaku
- bułka tarta
- 1 jajko
Przygotowanie:
Soczewicę musimy przepłukać pod bieżącą wodą. Umytą wrzucamy do garnka, wlewamy bulion lub wrzucamy kostkę i dolewamy wody tak, by było jej około 1-2 cm nad soczewicą.
Czosnek i cebulę drobno siekamy. Marchew możemy zetrzeć na tarce.
Rozgrzewamy tłuszcz na patelni, wkładamy cebulę i czosnek razem z pietruszką. Gdy będą miały złoty kolor dodajemy marchew. Po kilku minutach na patelnię wkładamy ugotowaną soczewicę. Wszystko podsmażamy 2 minuty na małym ogniu. Odkładamy na bok do wystygnięcia.
W tym czasie robimy sos z pomidorów z puszki,, soli, pieprzu i słodkiej papryki w proszku. Wszystko musimy zagotować. Jeśli sos jest za gęsty, możemy dodać odrobinę wody.
Wracamy do przestudzonej masy z soczewicą. Wszystko blendujemy. Następnie dodajemy 1 jajko, bułkę tartą i pietruszkę. Formujemy pulpety.
Nasze pulpeciki kładziemy na blasze do pieczenia. Pieczemy aż kulki soczewicy będą miały złocisty kolor, czyli około 25-30 minut w temperaturze 200C.
Upieczone pulpety polewamy sosem pomidorowym.
Pieczone warzywa z kaszą – wegetariańskie kaszotto
Składniki:
- 3 czerwone papryki
- 1 bakłażan
- 3 czerwone cebule
- 1 cukinia
- 3 łyżki sosu tahini
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 cytryna
- 4 listki mięty
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 ząbki czosnku
- 1 ostra papryka chilli
- 1 pęczek natki pietruszki
- 200 gram kaszy bulgur
Przygotowanie:
Cebulę musimy sparzyć, otrzeć z niej całą skórkę i wycisnąć sok. Posiekać czosnek, chilli, miętę i pietruszkę.Warzywa: cebulę, cukinię, bakłażana i paprykę kroimy w dużą kostkę.
Przekładamy je do miski, dodajemy skórkę z cytryny, oliwę i szczyptę soli. Wszystko mieszamy. Przekładamy na blachę i pieczemy w 180C przez około pół godziny. Kaszę gotujemy według przepisu na opakowaniu.
Przygotowanie sosu zajmie nam jedynie chwilę. W misce mieszamy sok z cytryny, natkę pietruszki, czosnek i tahini. Teraz kaszę mieszamy z warzywami uważając, by się nie rozpadły. Wszystko polewamy sosem.
Przechodząc na wegetarianizm, musimy uważać na to, by dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Wegetarianie często mają problem z niedoborem żelaza.
Możemy również mieć problem ze zbyt małą ilością witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku czy selenu. Warto więc naszą dietę wzbogacić o produkty posiadające te makro- i mikroelementy. Jeżeli nasz stan zdrowia zacznie się pogarszać, będziemy czuli się zmęczeni, warto zrobić badanie krwi na ilość tych składników w organizmie i w razie potrzeby zacząć je dodatkowo suplementować.
Życie bez mięsa może być nie tylko zdrowe, ale także smaczne. Wystarczy ruszyć do sklepu po zakupy i przejrzeć półkę z produktami dla wegetarian. Niektóre smaki mogą być dla nas na początku nietypowe. Połączenia dość dziwne, jednak wegetarianizm to jedna ze zdrowszych diet. Nie jest ważne, czy przeszliśmy na tą dietę ze względów etycznych, czy po prostu jesteśmy jej ciekawi.