Stres towarzyszy nam każdego dnia.potrafi efektywnie zespuć humor i nie daje nam cieszyć się życiem. Jak sobie z nim radzić? Poznaj praktyczne wskazówki, jak pozbyć się stresu raz na zawsze!
Stres stresowi nierówny
Niezależnie, czy jesteśmy zestresowani cały czas, czy stresują nas jakieś konkretne sytuacje, powinniśmy nauczyć sobie radzić z tą emocją. Stres może okazać się motywujący.
Częściej jednak jest dla nas destrukcyjny i niekorzystny dla naszego zdrowia. Nie tylko psychicznego. Stres to także podwyższone ciśnienie. Długotrwałe poddanie osoby sytuacją, które wywołują u niej stres, może powodować częste bóle głowy, a nawet cukrzycę. Innymi chorobami wywołanymi przez stres są:
- kłopoty z trawieniem,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- bóle kręgosłupa,
- wypadanie włosów,
- kłopoty z cerą,
- u kobiet rozregulowanie cyklu miesiączkowego,
a także osteoporoza i otyłość. Stres nie jest więc zjawiskiem pożądanym. Jak sobie z nim poradzić?

Bądź odpowiedzialny
Jeżeli stres wywołują niedokończone, lub wiszące nad nami zadania, musimy szybko pozbyć się problemu! Jednak odpowiedzialność o której tu mowa nie dotyczy wykonywania zadań, a naszego podejścia do nich.
Bądźmy odpowiedzialni za swój stan emocjonalny i zmieńmy swoje nastawienie. Nie pozwólmy by emocje wzięły nad nami górę. To od nas zleży, czy będziemy stresować się sytuacjami, na które zazwyczaj i tak nie mamy wpływu.
Zamiast denerwować się korkami i tym, że spóźnimy się na umówione spotkanie, weźmy sprawy w swoje ręce. Poinformujmy osoby zainteresowane, że z przyczyn niezależnych możemy mieć opóźnienia.
Mając do wyboru stresować się, lub zachowanie spokoju i racjonalne działanie, zawsze warto wybrać tą drugą opcję. Nawet, gdy zbliża się deadline projektu, a my już wiemy, że nie zdążymy ze wszystkim, możemy po prostu poinformować o zaistniałej sytuacji przełożonego.
Poprosić go o wsparcie lub, jeśli to możliwe, wydłużenie terminu o kilka dni. Czasem samo poinformowanie drugiej osoby o kłopotach sprawia, że stres mija.
Wyrzuć z życia to, co Cię stresuje
Według badań, jednym z częstszych stresorów jest praca. O ile zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić na rzucenie jej, o tyle możemy pomyśleć o jej zmianie. Jak zmienić pracę nawet w dobie kryzysu pisaliśmy tutaj.
Okazać się jednak może, że nie sama praca nas stresuje, a jakiś jej element. Jeśli boisz się przemawiać publicznie, a jesteś odpowiedzialny za przedstawienie projektu całemu zespołowi, to porozmawiaj z przełożonym i poproś o przyznanie tego zadania komuś innemu lub wsparcie Cię w tej sytuacji.
Dobrym sposobem na wyeliminowanie stresorów z naszego życia jest wypisanie na kartce wszystkiego, co wywołuje u Ciebie tą emocje. Zastanów się teraz, co możesz wyrzucić od razu ze swojego życia. Zamiast wkurzać się codziennymi korkami do pracy, zacznij wyjeżdżać trochę wcześniej lub wybieraj inne trasy.
Uśmiech czyni cuda
Uśmiechanie się i sam śmiech są świetną metodą na pozbycie się stresu. Śmiech powoduje rozluźnienie całego ciała i uwalnia nas od napięć. Nawet wymuszony, sztuczny śmiech powoduje uwolnienie do krwiobiegu endorfin. Są to hormony szczęścia. Dlatego by uwolnić się od stresu, śmiejmy się do rozpuku!

Myśl pozytywnie!
Często stresujemy się nawet wtedy, gdy nie znajdujemy się w stresującej sytuacji. To dlatego, że się niepotrzebnie nakręcamy. Zamiast myśleć pozytywnie, mówimy do siebie nerwowym głosem i mamy same czarne myśli. Zamiast tego, postarajmy się zmienić sposób myślenia.
Gdy człowiek nastawia się pozytywnie do otaczających go sytuacji, nagle problem wydaje się mniejszy, stres znika, a do głowy przychodzą całkiem rozsądne rozwiązania danego problemu. Pamiętaj, to od Ciebie zależy, czy żyjesz w radosnym, pozytywnym świecie, czy jest to świat szary i nastawiony do nas negatywnie.
Rusz się
Udowodniono, że aktywność fizyczna, tak samo jak śmiech, wywołuje uwalnianie się endorfin. Dlatego jeśli coś Cię bardzo stresuje, wyładuj się ćwiczeniami. Poczujesz zmęczenie, ale także oczyszczenie i wielką ulgę.
Ta metoda sprawdzi się praktycznie za każdym razem, gdy stres powoduje napięcie nie do zniesienia. Dzięki aktywności fizycznej zmniejszysz też napięcie mięśni karku. Powodowane jest ono wystawieniem naszego ciała na stres. Powodować zaś mogą nie tylko ból pleców, ale także migreny i być przyczyną dyskomfortu.
Niezależnie od tego, czy jesteś na co dzień osobą wyluzowaną, czy stres przepełnia Cię po czubek uszu, możesz z powodzeniem wypróbować te metody. Sprawią one, że lepiej się poczujesz i wygrasz nierówną walkę ze stresem.