jak zmyć olej z włosów
fot. Unsplash.com

Olejowanie włosów poprawia ich wygląd, kondycję i sprawia, że nawet zimą się nie elektryzują. Dzięki temu zabiegowi włosy są zdrowe i pięknie wyglądają. Jednak nawet mały błąd może sprawić, że nasza wymarzona, zdrowo wyglądająca fryzura stanie się oklapnięta. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas olejowania włosów? Jak ich uniknąć?

Olejowanie włosów – po co?

Olejowanie włosów przynosi wiele korzyści. Poprawia kondycję naszych kosmyków i je odżywia. Włosy stają się błyszczące, nie elektryzują się i przede wszystkim zdrowe. Zanim jednak zaczniemy olejować włosy, warto sprawdzić, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas olejowania. Oto kilka wskazówek, jak olejować włosy, by być zadowolonym z tego zabiegu!

Użycie nieodpowiedniego oleju

W zależności od tego, jakie włosy mamy, powinniśmy używać odpowiednich, naturalnych olejów. Przed olejowaniem warto więc sprawdzić, czy nasze włosy są nisko-, średnio- czy wysokoporowate. 

Dlaczego to takie ważne? Włosy wysokoporowate, by nie puszyć się i elektryzować, wchłoną większe cząsteczki oraz większą ilość olejów. Jeśli więc użyjemy oleju przeznaczonego do włosów wysokoporowatych na włosy o niskiej porowatości, za mocno je obciążymy. Będą one wyglądały na przetłuszczone, stracą objętość i oklapną. 

Nakładanie oleju na brudne włosy

Zaleca się, by olejować nasze kosmyki na nieumyte włosy. Jednak ten termin może być dla wielu z nas bardzo mylny. Nieumyte włosy to włosy, które myłyśmy dzień-dwa dni temu.

Ważne, że przez ten czas nie używamy kosmetyków stylizujących włosy. Jeżeli ich nie używamy na co dzień, nie będzie to dla nas problem.

Jeśli jednak używasz pianki lub lakieru, przed olejowaniem włosów powinnaś je umyć delikatnym szamponem, by pozwolić olejom wniknąć w głąb włosa. W przeciwnym wypadku nie damy szans olejom się wchłonąć i nie uzyskamy oczekiwanego efektu. 

Oczekiwanie szybkich efektów 

Olejowanie to głębokie odżywianie włosów. Niestety jeśli myślimy, że po jednym zabiegu nasze włosy będą pięknie wyglądały, grubo się mylimy. By uzyskać optymalne efekty olejowania, powinniśmy to robić około 2 razy w tygodniu. W zależności od porowatości naszych włosów, możemy czekać na efekty od kilku do kilkunastu zabiegów. 

jak prawidłowo olejować włosy
fot. Unsplash.com

Nieumiejętne zmywanie olejów z włosów

To nas najbardziej przeraża. Wiele kobiet obawia się, że używanie oleju obciąży ich kosmyki i sprawi, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone, nieumyte i po prostu zaniedbane. Jak domyć olej z włosów? Oto kilka wypróbowanych rad:

emulgowanie – jest to najbardziej skuteczna metoda zmywania oleju ze skóry głowy i włosów.

Polega na nałożeniu maski lub odżywki (najlepiej ekologicznej – w kostce 😉 ) na olejowane włosy. Możemy spróbować zrobić to zaraz po umyciu włosów szamponem. Odżywka ma pomóc w połączeniu się oleju z wodą, dzięki czemu łatwiej go zmyjemy z naszych włosów. 

Odpowiedni szampon to podstawa – olejowanie włosów ma dobrze wpłynąć zarówno na włosy jak i na skórę naszej głowy. Dlatego tak ważne jest, by szampon którym chcemy zmyć olej, był jak najbardziej naturalny.

Nie polecamy używać szamponów z SLS, czy silikonami. PEGi i konserwanty też z pewnością nam nie posłuży, a może podrażnić. 

Dlatego warto sprawdzić skład kosmetyków, których chcemy używać. Aby olejowanie było jeszcze bardziej efektowne. 

Sposób olejowania – Są metody, dzięki którym łatwiej zmyć olej z włosów. To olejowanie na odżywkę lub serum. Stosunkowo łatwo zmyć również olej z włosów, gdy olejujemy je w misce. Warto zacząć właśnie od tych metod.

Wybierz lekki olej

Do każdego rodzaju porowatości mamy całą listę różnych olejów, które możemy stosować. Warto sprawdzić, które oleje są lżejsze. Bardzo trudnym do zmycia olejem jest olej rycynowy. Łatwiej zmyjesz olej z pestek owoców, czy np lniany. 

Nakładaj odpowiednią ilość oleju

Im więcej oleju nałożysz na włosy, tym więcej będziesz musiała go zmyć. Optymalną ilością są 1-2 łyżki stołowe. W zależności od długości włosów.

Czas olejowania

Jeśli boimy się, że olejowanie przeciąży nasze włosy, możemy trzymać olej na głowie krócej. 

Nakładanie oleju na całą długość włosów 

To metoda niekorzystna dla tych, którzy mają słabe i cienkie włosy. Jeśli nasze włosy są właśnie takie, lepiej nałóż olej jedynie na końcówki lub od połowy ich długości.

błędy w czasie olejowania włosów
fot. Unsplash.com

 

Stosowanie oleju nieregularnie

Jeżeli będziemy stosować olejowanie włosów nieregularnie, nie mamy co oczekiwać spektakularnych wyników.

Olejowanie włosów może nam pomóc w utrzymaniu zdrowej kondycji naszych kosmyków i poprawić ich wygląd np po rozjaśnianiu. Warto jednak pamiętać o tym, że olejowanie nie może być jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym. Musimy pamiętać również o odżywkach po każdym myciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here