zdrowy styl życia
fot. Pixabay.com

Marzy nam się dieta bez efektu jojo. Bezpieczna, smaczna i bez katowania się. Możemy zdradzić sekret, jak bez większych wyrzeczeń mieć piękną, wymarzoną sylwetkę. Więc jak? Czytasz dalej?

Czy istnieje dieta idealna?

Szukając diety idealnej dla siebie, możemy przebierać w setkach, ba w tysiącach różnych możliwości. Jedne z nich są modne, inne zdrowe. Niektóre z nas muszą przechodzić na dietę z powodu chorób, inne chcą to zrobić ze względów etycznych.

Bez względu na to, czy przechodzimy na najmodniejszą w tym roku dietę, czy musimy uważać na to, co jemy z powodu problemów z tarczycą czy nerkami, każda z nas robi to dla swojego zdrowia i lepszego wyglądu.

Jednak czy takie diety naprawdę się sprawdzają? Co zrobić, by naprawdę czuć się dobrze w swoim ciele? Jaką dietę najlepiej wybrać? Czy dieta to dobry pomysł?

Rodzaje diet

Dietą nazywa się sposób odżywiania. Błędnie stosujemy ten wyraz tylko i wyłącznie w stosunku do diet odchudzających. Dieta ma bowiem dużo szersze znaczenie niż tylko dieta odchudzająca. Jakie jeszcze są rodzaje diet?

zdrowa dieta
fot. Pixabay.com 

Dieta zwyczajowa, zwana naturalną. Jest to sposób odżywiania się w sposób powszechny w danej społeczności. Na ten przykład ludzie w krajach śródziemnomorskich stosują naturalnie dietę śródziemnomorską. 

Dieta alternatywna jest to świadomy sposób odżywiania się, w którym rezygnujemy z niektórych produktów. Do takich diet należą m.in. dieta wegetariańska, wegańska, czy dieta eliminacyjna stosowana w celu ustalenia alergii. 

Dieta terapeutyczna  dieta mająca na celu poprawienie zdrowia i jakości życia osoby chorej. Jest to dieta niezbilansowana i dłuższe jej stosowanie przez osobę zdrową może prowadzić do niedoborów.

Jednak w przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia, krótkotrwałe stosowanie takiej diety może wspomóc leczenie. Przykładem może być dieta Hashimoto.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj diety. Nazywana jest dietą doświadczalną. Jest to specjalnie skomponowana dieta, która wykorzystywana jest w badaniach żywieniowych. Diety takie prowadzone są pod okiem pracowników instytutów.

Czy potrzebna nam dieta odchudzająca?

Jak widzimy, nie każda dieta jest dietą odchudzającą. Nasuwa nam się pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy diety odchudzającej? Czy nie wystarczy nam dieta naturalna lub dieta alternatywna

Cała tajemnica tkwi w tym, by nie zmienić sposobu żywienia, a styl życia. Zamiast katować się różnymi dietami, szukać wyrzeczeń, wystarczy zmienić styl życia.

Z trybu siedzącego, przerzucić się na aktywny. Wystarczy kilka nieznacznych zmian, by cieszyć się nie tylko piękną sylwetką, ale także dobrym zdrowiem. 

Co powinniśmy ograniczyć?

Żyjemy w czasach gotowych dań i przetworzonej żywności. Cukier dodawany jest wszędzie. Znajdziemy go nawet w wędlinach.

Oprócz niego i soli, która w nadmiarze może prowadzić do problemów z ciśnieniem, w produktach, które codziennie spożywamy znajdują się konserwanty, wzmacniacze smaku, barwniki i wiele innych substancji, których wolelibyśmy uniknąć. 

jak żyć zdrowo
fot. Pixabay.com

Jak więc nie zgubić się w tym wszystkim? Aby lepiej się odżywiać, warto zmienić nawyki zakupowe. Im prostszy skład, tym lepiej. Najlepszym przykładem są jogurty naturalne. Znajdziemy takie, w których składzie znajdują się kultury bakterii i mleko, lub takie, których skład jest bardziej rozbudowany. 

Zamiast kupować kilogramów słodyczy tygodniowo, spróbujmy zdrowych przekąsek. Domowe słodycze, których skład znamy, będą lepszym rozwiązaniem niż kolejna paczka ciastek wypełnionych spulchniaczami i konserwantami. 

Rusz się

Zdrowe odżywianie to nie wszystko. Poświęćmy chociaż godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Nie musimy od razu spędzać wielu godzin na siłowni. Ćwiczenia w domu również starczy.

Zróbmy wszystko, byle nie siedzieć bezczynnie na kanapie. Zmieniając sposób odżywiania, sposób spędzania wolnego czasu, mogą sprawić, że zaczniemy lepiej się czuć.

Poprawi się nie tylko nasze samopoczucie, ale także wygląd. Odrobina wysiłku potrzebna do zmiany przekonań wystarczy, by nasze życie odmieniło się na lepsze.

Możemy próbować najmodniejszych diet. Możemy ograniczyć mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego lub np olej palmowy, jeśli stwierdzimy, że jest to dla nas bardziej etyczne.

Ważne jednak, by na samej diecie nie zaprzestawać. Dieta ma w nas wykształtować pewne nawyki i wskazać kierunek zdrowego, racjonalnego odżywiania się. W połączeniu z aktywnością fizyczną, zmieni nasze życie na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here