Planowanie jest niezbędnym elementem wielu projektów. Kojarzy się wielu osobom z pracą. Dlatego też osoby te nie chcą przenosić tej czynności na życie prywatne. Czy planowanie jest nam potrzebne, czy zbędne? Jak dobrze planować, by być osobą zorganizowaną?
Planowanie – wolność czy ograniczenia?
Planować można dosłownie wszystko. Kojarzy nam się przede wszystkim z organizacją czasu wolnego, jednak pojęcie to odnosi się równie dobrze do ustalenia posiłków, wakacji czy oszczędzania. Najczęściej planujemy zapisując coś na kartce, w notesie czy kalendarzu. Możemy użyć do tego specjalnego plannera, a nawet aplikacji. Jednak równie dobrze planowanie może odbywać się w naszej głowie. Czy równie skutecznie?
Wszyscy znamy zarówno zwolenników jak i przeciwników planowania. Ci pierwsi wydają nam się dobrze zorganizowani i uporządkowani. Ci drudzy… no właśnie, czy osoby, które nie planują i żyją z dnia na dzień można nazwać wolnymi? Może bardziej szczęśliwymi?
Pozornie wydaje nam się, że jeśli nie będziemy planować, to nie zmarnujemy naszego czasu na wpisywanie drobnych spraw do przysłowiowego kalendarza. W dobie wszechobecnego internetu wpisanie kilku słów do kalendarza wydaje nam się zmarnowaniem czasu. W tym samym świecie godziny spędzone przed ekranem telewizora, komórki, czy komputera nie wydają się nam niczym zmarnowanym.
Osoby, które planują, wbrew pozorom oszczędzają czas. Po zaplanowaniu obiadów na cały tydzień z góry, fani planowania idą na zakupy. Doskonale wiedzą, czego potrzebują, więc nie chodzą bez celu między regałami sklepowymi.
Idą, kupują to, czego może zabraknąć przez cały tydzień, płacą i wracają do domu. Takie zakupy raz w tygodniu mogą oszczędzić nam od 40 minut do nawet kilku godzin tygodniowo. Po nich wystarczy wyjść do pobliskiej piekarni, czy sklepiku osiedlowego po świeże pieczywo. A takie zakupy już nie trwają długo.
Planowanie to osiąganie celów
Planowanie jest niezbędne do tego, abyśmy osiągnęli wyznaczone sobie wcześniej cele. Wpisując zadanie w kalendarz dajemy sobie czas na wykonanie zadania. Cel przestaje być marzeniem, a ma konkretną datę na jego zrealizowanie.
Nieważne, czy planujesz w tym tygodniu posprzątać w szafie, czy przed Tobą realizacja postanowień noworocznych. Planowanie jest nieodłącznym elementem osiągania sukcesów w każdej dziedzinie życia.
Zasady planowania – organizuj się z głową
Wiedząc, co i w jaki sposób planować, możemy sobie bardzo ułatwić życie. To, gdzie będziemy planować zależy od nas. Wolisz stylowy planer, czy elegancki kalendarz książkowy?
Chcesz mieć wgląd na cały tydzień z góry lub swoje plany zawsze pod ręką – w komórce. Planowanie ma przysłużyć się Tobie, więc każdy indywidualnie wybiera metodę planowania.
Istnieje jednak kilka zasad, które uporządkuje naszą organizację. Planując cokolwiek pamiętaj o nich, a planowanie wyda Ci się dziecinnie proste!
- sformułuj dokładnie cel (wyjadę na wakacje, lub zmieszczę się w ulubioną sukienkę),
- wyznacz cel, który da się ściśle zmierzyć (pojadę w góry/nad morze,. zrzucę 5 kg),
- cel powinien być osiągalny (nie możesz np nauczyć się jeździć konno w tydzień),
- cel powinien być realny w danym momencie,
- cel musi być terminowy (określmy dokładną datę zrealizowania celu)
Od codzienności do osiągnięcia marzeń
Planowanie codzienności pomoże nam się lepiej zorganizować. Przeciwnicy planowania mogą uważać, że nie muszą niczego zapisywać, ponieważ najważniejsze cele mają w głowie. Pamiętają o wszystkim co muszą zrobić.
Jednak pamięć ludzka jest zawodna i w momencie, gdy coraz więcej mamy na głowie, więcej nam umyka.
Planując obowiązki domowe, nie tylko możemy łatwiej osiągnąć nasze cele, ale także możemy w ten sposób zaangażować całą rodzinę w wypełnianie ich. Dzieciom łatwiej jest przyjąć i zrealizować jakiś cel/obowiązek, gdy mają jasno powiedziane co należy zrobić i do kiedy wykonać zadanie.
W planowaniu ważny jest jeszcze jeden element. Świadomość tego, że nasze plany w każdej chwili możemy zmienić. Masz dziś zarezerwowany czas na uporządkowanie dokumentów, ale przyjaciółka wróciła z dalekiej podróży i zaprasza na kawę? Może chcesz umyć okna, ale dziecku marzy się czas spędzony z Tobą na rowerze? Nic straconego!
Planowanie pomaga nam wybrać, co jest dla nas ważne, a co ważniejsze. Okna i papierkowa robota mogą poczekać (pod warunkiem, że nie musimy ich następnego dnia oddać szefowi).
Z tego też powodu warto planować wszystkie czynności z kilkudniowym wyprzedzeniem. Do czternastego musisz zamknąć projekt w pracy? Rozplanuj sobie zadania tak, by skończyć wszystko dwunastego. W razie problemów
zawsze masz dwa dni zapasu. Teściowa zapowiedziała, że przyjedzie na weekend? Nie planuj sprzątania dopiero na piątkowy wieczór, bo może Cię ono jedynie frustrować.
Planowanie potrafi ułatwić życie. Pamiętajmy jednak, że ma ono służyć nam, a nie my jemu. Każdy z nas jest inny, dlatego też każdy powinien planowanie dostosować do swojego trybu życia i możliwości.