postanowienia noworoczne 2021
fot. Pixabay.com

Co roku coraz większa liczba Polaków decyduje się na postanowienia noworoczne. Koniec starego i początek nowego roku to czas podsumowań i decyzji, które mają zmienić nasze życie na lepsze. Jednak jedynie 8% z nas wytrzymuje w postanowieniach. Dlaczego?

Czas gdy stary rok ustępuje nowemu powoduje, że wielu z nas postanawia zmienić coś w swoim życiu. Wielu Polaków w 2021 roku postanowiło zmienić pracę na lepszą, oszczędzić pieniądze, poprawić swoje zdrowie (a co za tym idzie sylwetkę), czy zwiedzić jakieś ciekawe miejsce. 

Niestety w większości są to jedynie dobre życzenia. Badania dowodzą, że przytłaczająca większość z nas łamie postanowienia noworoczne około połowy lutego. Co więc zrobić, by nasze marzenia i cele wprowadzić w życie? 

postanowienia noworoczne
fot. Pexels.com

Planowanie gwarancją sukcesu

Nadal niewielu z nas planuje. Nawet jeśli zaczynamy coś zapisywać w kalendarzu, są to raczej plany krótkoterminowe. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że  właśnie planowanie jest idealnym sposobem, by nasze wyzwania noworoczne wcielić w życie. 

Jeśli cel, do którego dążymy jest ogromny, musimy podzielić go na mniejsze. Ważne jest również to, by wyznaczyć sobie termin realizacji każdego etapu. Jeśli chcemy zacząć oszczędzać, możemy zdecydować, że w każdym tygodniu odłożymy do skarbonki lub na subkonto  określoną kwotę. Niech to będzie stosunkowo niewielka suma, która w skali roku zmieni się w nasze postanowienie.

Możemy również po prostu postanowić, że w ściśle określonym terminie, na naszym subkoncie znajdzie się odłożona konkretna kwota. Innym przykładem może być zrzucenie 5 kg do 1 czerwca lub w danym dniu nasza waga wskaże 60 kg. Oczywiście samo zaplanowanie terminu osiągnięcia celu to nie wszystko. Musimy zastanowić się, w jaki sposób go osiągniemy. 

Chcąc zmienić pracę, musimy znaleźć czas na poszukiwania nowej, przygotować nowoczesne CV, czy wziąć udział w kursie, który podniesie nasze kwalifikacje. By zrzucić na wadze możemy zaplanować trening dwa razy w tygodniu. Jeśli taki jest nasz sposób, możemy odmówić sobie słodyczy w ciągu tygodnia i pozwolić sobie na kostkę czekolady jedynie w weekendy. Ważne, byśmy nasz główny cel podzielili na mniejsze kroki i ściśle określili nasze działania. 

Postanowić znaczy działać

Nie możemy postanowień noworocznych po prostu mieć. Im szybciej weźmiemy się za zaplanowanie naszych działań, tym łatwiej osiągniemy cel. Pomoże nam także ścisłe określenie postanowienia. Nie planuj oszczędzać. Zdecyduj, że do Twojego urlopu oszczędzisz tysiąc złotych. Nie marz o wyjeździe w piękne miejsce, a zaplanuj dokładnie, w jakie miejsce się wybierzesz. Ponadto zapisz sobie w kalendarzu, kiedy zarezerwujesz hotel, czy kupisz namiot na tę okazję.

Wsparcie przede wszystkim

Postanowienia noworoczne nie do końca wiążą się dla nas z samymi przyjemnościami. O ile cel, który chcemy osiągnąć jest dla nas czymś wymarzonym i idealnym, tak droga do niego wcale nie musi taka być. 

Bez wysiłku nie ma rezultatu i pewnie dlatego tak wielu z nas rezygnuje z wyzwań postawionych sobie na początku roku. Przecież bez treningów i diety nie zbudujemy wymarzonej sylwetki. Pieniądze na naszym koncie same się nie zaczną mnożyć. Jedynie co możemy zrobić to zrezygnować z przyjemności na rzecz oszczędności lub podjąć jakąś dodatkową pracę, która da nam wolność finansową. 

Ponieważ większość wyzwań noworocznych może okazać się dla nas trudna, ważne jest wsparcie otoczenia. Powiedzmy najbliższym jaki mamy cel w 2021 roku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy mama czy babcia będą nas kusiły ciasteczkami, a partner zaproponuje dobrą komedię romantyczną zamiast joggingu czy choćby spaceru. 

Jeśli jesteśmy dość odważni, możemy także naszym noworocznym postanowieniem podzielić się w mediach społecznościowych. Im więcej osób wie o naszej decyzji zmiany czegoś na lepsze, tym większe mamy poczucie, że musimy osiągnąć swój cel. W przeciwnym razie możemy narazić się na wstyd nie przed partnerem, dziećmi czy rodzicami, ale także przed znajomymi z social mediów. 

Nie bądźmy dla siebie surowi

Dużym błędem popełnianym przez osoby, które wyznaczyły sobie jakiś cel na dany rok, jest podejście do porażki. Nawet jeśli zaplanujemy sobie, że co tydzień oszczędzimy 100 zł, a uda nam się jedynie 50 zł, lub nie będziemy jedli słodyczy, ale na randkę do cukierni zaprosi nas ten jedyny, pozwólmy sobie na chwilę słabości. 

Ważne by nie występowały one codziennie i dawały dodatkową motywację do działania. Zjemy ciastko, czy tort z okazji urodzin najlepszej przyjaciółki. W zamian za to wykonamy trening 3, a nie 2 razy w tym tygodniu. Chcieliśmy wylecieć do Nowej Zelandii latem, ale pandemia nie odpuszcza. Zmieńmy delikatnie nasze postanowienie, jednak nie rezygnujmy z marzeń. 

noworoczne postanowienia
fot. Unsplash.comCo zrobić, żeby wytrwać w postanowieniach?

Jakie rady możemy dać wszystkim, którzy chcą wcielić w życie swoje postanowienia noworoczne 2021?

  • zaplanuj swoją drogę do celu
  • nie poddawaj się
  • powiedz komuś o swoim postanowieniu
  • nie bądź dla siebie zbyt surowy
  • marz o osiągnięciu postanowienia
  • ciesz się nawet z małych postępów
  • nie traktuj pojedynczej porażki jak zakończenia dążenia do celu

Ważne, by wierzyć w swoje możliwości. Nawet jeśli nie uda nam się dojść do samego celu, przynajmniej podjęliśmy próbę i wysiłek. Jesteśmy krok dalej od tych, którzy wciąż marzą o celach lub nawet nie podjęli się wyzwań noworocznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here