jak oszczędzać pieniądze?
fot. Pixabay.com

W niepewnych czasach każdy z nas z niepewnością zerka w swoje oszczędności. W jaki sposób oszczędzać pieniądze? Co zrobić, by nawet w czasie kryzysu nasz budżet nie ucierpiał? Mamy praktyczne porady dla wszystkich!

Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzać możemy nie tylko pieniądze. Równie ważne jak oszczędzanie pieniędzy jest oszczędzanie naszego czasu, nerwów czy zdrowia. Do pełni szczęścia potrzebujemy równowagi między wszystkimi tymi wartościami.

Aby zacząć oszczędzać pieniądze, potrzebujemy wcześniejszego przygotowania się. Zanim podwiniemy rękawy i weźmiemy się do pracy, warto usiąść i przemyśleć, na czym możemy właściwie oszczędzić? Co zrobić, by przestać żyć od przysłowiowego pierwszego do pierwszego?

Warto rozpisać, ile w naszym gospodarstwie domowym miesięcznie wydajemy, a ile zarabiamy. Wypiszmy w tabeli wszystkie stałe wydatki. Ile wydajemy na abonamenty lub karty telefoniczne, ile pieniędzy co miesiąc ucieka z naszego budżetu na abonament telewizyjny, czy Netflixa… Wypiszmy tu również stałe opłaty za wynajem mieszkania, czy raty kredytów, jeśli takie posiadamy. 

Co z rachunkami, które co miesiąc mogą przychodzić w różnych kwotach? Sprawdźmy, ile średnio płaciliśmy w poprzednim roku za wodę, prąd, gaz czy ogrzewanie. Postarajmy się co miesiąc taką średnią kwotę zostawić na koncie nawet, jeśli przyjdzie taki miesiąc, że zapłacimy rachunek poniżej średniej. 

Jeśli już wiemy, ile pieniędzy trafia do domowego budżetu, a ile z nich co miesiąc musimy wydać, widzimy ile nam zostaje na zakupy spożywcze, przyjemności i odłożenie na konto. 

Oszczędzaj ekologicznie!

eko oszczędzanie
fot. Pixabay.com

Ekologia jest ostatnimi laty bardzo modna. Okazuje się, że jest także bardzo ekonomiczna. Wymień żarówki na ledy i oszczędzaj wodę. Może warto zastanowić się nad kupnem zmywarki? Mimo, że jest to wydatek około tysiąca złotych, to dzisiejsze zmywarki nie tylko oszczędzają wodę, ale także są energooszczędne.

Jest to rozwiązanie idealne dla rodzin. Przede wszystkim do zmywarki wystarczy włożyć naczynia i je z niej wyjąć. Oszczędzamy więc czas, który możemy przeznaczyć na budowanie relacji z rodziną.

Zmniejszymy zużycie wody potrzebnej do zmywania naczyń, a nawet energii elektrycznej, ponieważ nikt po ciemku jeszcze nie umył dokładnie naczyń. Dlatego zakup zmywarki o odpowiedniej klasie energetycznej z pewnością pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę. 

Tryb czuwania? Nie, dziękuję. 

Ile urządzeń w domu posiadamy, które zamiast wyłączyć, przełączamy na tryb czuwania? Ile ładowarek podłączonych jest cały czas do naszych kontaktów? Każdy domownik ma telefon, laptopa, lub tablet, smartwatch i inne gadżety domowe musimy raz na jakiś czas ładować.

Możemy się zdziwić, ile uda nam się zaoszczędzić na rachunkach za prąd, gdy zaczniemy wyjmować ładowarki z kontaktów. Jeżeli jesteśmy dość leniwi, możemy podłączyć ładowarki pod listwy z przyciskiem włączającym. 

Oszczędzaj nie dla siebie!

Jeżeli mamy dzieci, na pewno chcemy im zagwarantować dobry start w dorosłość. Idealnie nadaje się do tego oszczędzanie dzięki pieniądzom z 500+. Odłożenie na konto oszczędnościowe, lub lokatę. Możemy również zdecydować się na obligacje skarbowe, które proponują niektóre banki. 

Nikt nie każde nam od razu odkładać całej kwoty 500 zł na konto. Jeśli jednak odłożymy co miesiąc 100 zł, zanim nasz maluch podrośnie zaoszczędzimy mu pokaźną kwotę. Na przykład:

Gdy mamy w domu pięciolatka, będzie on otrzymywał pieniądze z programu 500+ przez 13 lat (do swoich 18 urodzin). Jest to 156 miesięcy. Odkładając na konto co miesiąc sto złotych, w dniu 18 urodzin możemy podarować dziecku kartę do konta, na którym znajduje się 15 600 zł plus odsetki

jak zacząć oszczędzanie
fot. Pixabay.com

Oszczędzanie na co dzień

Bardzo lubimy kreatywność osób, które oszczędzają na dany cel. Oprócz sprzedaży ubrań, których już nie nosimy, lub odmawiania sobie przyjemności w postaci czekolady czy chipsów raz dziennie, niektóre osoby znalazły ciekawe sposoby na odłożenie pieniędzy.

Jedną z ciekawszych metod jest odkładanie wszystkich dwu- lub pięciozłotówek. Gwarancją sukcesu tej metody jest warunek, że płacimy w sklepach gotówką. 

Istnieją Jednak banki, które odkładają nas na konto oszczędnościowe “końcówki” naszych płatności kartą. Możemy wybrać, czy mają wpłacać na konto resztę do pełnych złotówek, pięciozłotówek, dziesiątek czy setek. Gdy zapłacimy kartą w sklepie 10,58 zł, to na nasze konto oszczędnościowe trafią np 0,42 zł. 

Oszczędzanie pieniędzy jest na potrzebne. Nieważne, czy chcemy je inwestować, trzymać w skarpecie, czy przeznaczyć na konkretny cel (nowy samochód, wakacje…). Warto oszczędzać i jak najszybciej zacząć oszczędzania nasze dzieci. Jest to o tyle ważne, że żyjemy w czasach, gdy większość społeczeństwa jest zadłużona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here