jak odpoczywać
fot. Pixabay.com

Pęd życia, natłok obowiązków i przymus bycia idealną sprawia, że nie potrafimy odpoczywać. Jak się tego nauczyć i co robić, by być zrelaksowaną? 

Po co nam relaks?

Fundamentem szczęśliwej rodziny są szczęśliwi jej członkowie. Zadbanie o siebie nie jest więc niczym samolubnym, a pomaga nam w utrzymaniu zdrowia psychicznego. W ten sposób dbamy także o pozytywne relacje rodzinne, w poszanowaniu potrzeb wszystkich jej członków. Zwłaszcza swoich. 

Jak znaleźć czas dla siebie?

Najczęstszą przyczyną jaką podajemy, gdy zapyta nas ktoś, dlaczego nie odpoczniemy, jest brak czasu. Jak mamy wygospodarować choć chwilę dla siebie, gdy nie mamy czasu na nic?

Prawda jest taka, że wystarczy wszystko dobrze zaplanować. A do efektywnego wypoczynku nie potrzebujesz wiele czasu. Wystarczy nawet 15 minut dziennie dla siebie!

Nasz tryb życia sprawił, że nie tylko kobiety, nie tylko rodzice małych dzieci, ale my wszyscy musimy nauczyć się odpoczywania. Aby rozpocząć naukę tej, jak się okazuje trudnej sztuki, musimy zacząć od zaplanowania odpoczynku.

Zaczynamy więc od wpisania go w plan tygodnia. Jeżeli nie znajdujemy czasu by się zrelaksować, warto planując obowiązki dzienne, czy tygodniowe, zarezerwować sobie czas na chwilę dla siebie. Chodzi więc o planowanie czasu, jaki poświęcimy na odpoczynek, a nie planowanie samego odpoczynku. 

co zrobić żeby odpocząć?
fot. Pixabay.com

Odpoczywaj od tego, co męczy

Mamy trochę więcej czasu. Jest to weekend, może urlop, albo po prostu zmieniliśmy pracę i nie stoimy w korkach półtorej godziny wracając do domu.

Co robimy z tym cennym, zdobytym czasem? Siadamy przed telewizorem, telefonem, przeglądamy bezmyślnie Facebooka. Bardziej zmęczeni niż zwykle kładziemy się spać pytając siebie, gdzie popełniamy błąd?

Mieliśmy mieć więcej czasu, mieliśmy być wypoczęci… O ile czas znalazł sam, tak o wypoczynku nie ma mowy. Co robimy źle?

 Zanim zaczniemy odpoczywać, warto zastanowić się od czego chcemy odpocząć. Nie jest tu ważny czas odpoczynku, a jego jakość.

Jeśli np pracujemy w księgowości i większość dnia liczymy, by odpocząć możemy zrobić coś odwrotnego. Zamiast użyć lewej półkuli mózgu, która odpowiedzialna jest za myślenie analityczne, zróbmy coś by rozruszać naszą prawą półkulę.

Co na przykład? Prawa półkula odpowiada za zdolności artystyczne i kreatywność. Może dlatego tak popularne są kolorowanki dla dorosłych? Jeśli jeszcze nie próbowaliście, czas spróbować!

jak się relaksować
fot. Pixabay.com

Jeśli pracujesz w domu i chcesz odpocząć, to masz dwa wyjścia. Albo tworzysz w mieszkaniu strefę wolną od pracy, albo ubierasz się i wychodzisz.

Oba rozwiązania są super. Zarówno wypicie ciepłej kawy rozmyślając (nie o obowiązkach!) pomoże nam się zrelaksować, jak i wyjście z domu i odpoczynek w innym otoczeniu.

Taki czas możemy poświęcić również na obcowanie z naturą. Jest to bardzo relaksujące. Tu również możemy wybrać kota na kolanach, głaskanie psa, uśmiechanie się do roślinki na stole, a także możemy wyjść na spacer do parku, lasu lub na psi wybieg. 

Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia i nasza praca polega przede wszystkim na przebywaniu przy biurku, świetnie sprawdzi się dla nas aktywny odpoczynek.

Nie musimy od razu wykupywać karnetu na siłownię (chociaż taki karnet bardzo motywuje! Wystarczy kilkanaście minut ćwiczeń w domowym zaciszu, by okazało się że jesteśmy bardziej zrelaksowani i wypoczęci. 

Czując napięcie mięśni spowodowane nadmierną ilością obowiązków i stresem, możemy wybrać się na masaż. Albo kupić sobie poduszkę masującą.

Bliska osoba, która wymasuje nam kark w zamian za podobną usługę również świetnie może się sprawdzić 😉 Jeśli zaś napięcie czujemy na twarzy, idealnie sprawdzi się joga twarzy

Jeżeli masz więcej czasu, proponujemy stworzyć sobie domowe SPA. Pomoże nam ono odpocząć od zgiełku i da chwilę relaksu.

Jakie rady mamy dla tych, którzy chcą odpocząć? 

Odłóżmy telefony, wyłączmy telewizory. Nic się nie stanie, jeśli przez pół godziny nie będziemy wiedzieli, co nasi znajomi jedli na obiad. 

Nie bójmy się marzyć. Miło wspominamy lata młodości, gdy mogliśmy leżeć na łóżku, patrzeć w sufit i rozmyślać o przyjemnych rzeczach prawda? W tamtych chwilach odpoczywaliśmy nie dlatego, że leżeliśmy, a dlatego, że nasz mózg mógł się rozmarzyć. 

Włączmy muzykę i dajmy się ponieść. Nie umiesz tańczyć? Tym bardziej może okazać się to wyzwalające emocje i relaksujące doznanie!

Nie bójmy się być nieidealnymi. Jeśli nie zdążymy dziś umyć okien, świat się nie zawali. Jeżeli obiad nie będzie dwudaniowy, ale mama/żona/dziewczyna będzie zrelaksowana i szczęśliwa, nikt nie będzie narzekał. Cała rodzina również będzie czerpała z tego pożytek, ponieważ będziesz miała dla nich więcej energii!

Odpoczywanie może okazać się dla nas bardzo trudne. Warto nauczyć się relaksować jak najszybciej i pokazać naszym dzieciom, jak ważny jest odpoczynek w ciągu dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here