joga twarzy
fot. Unsplash.com

Joga to dużo więcej niż samo rozciąganie. To także wzmacnianie, utrzymanie zdrowia, kształtowanie prawidłowej postawy. Czym więc jest joga twarzy i czy rzeczywiście pomaga w walce ze zmarszczkami?

Czym jest joga twarzy

Naszą twarz buduje ponad 50 mięśni. Jeśli joga ma dobroczynny wpływ na nasze ciało, to joga twarzy stworzona jest dla osób, które mają problemy z napięciem twarzy. Joga wzmacnia nasze mięśnie, joga twarzy zaś walczy z pojawiającymi się oznakami starzenia.

Joga twarzy to konkretne ćwiczenia i masaże, mające na celu rozluźnienie konkretnych partii mięśni. Walczy nie tylko ze zmarszczkami, ale także likwiduje chomiki i modeluje twarz i szyję. Poprawia krążenie limfy i poprawia produkcję kolagenu.

Skoro joga twarzy ma taki dobroczynny wpływ na naszą buzię, samopoczucie i wygląd, to dlaczego nie spróbować?

Ćwicząc około 5-10 minut dziennie, pierwszych efektów możemy spodziewać się już po 2 tygodniach. Bierzmy się więc do pracy, znajdźmy motywację i zaplanujmy 5 minutowy  trening twarzy raz dziennie. Efekty mogą nas naprawdę zaskoczyć.

Joga twarzy przeciwwskazania

Joga twarzy nie ma ściśle określonych przeciwwskazań. W razie problemów, ćwiczący mogą odpowiednio dobrać sobie ćwiczenia tak, by w żaden sposób nie szkodziły.

ćwiczenia twarzy przeciw zmarszczkom
fot. Unsplash.com

Jeśli mamy trądzik, skupiamy się bardziej na ćwiczeniach opartych na mimice niż masażu, by nie rozprowadzać bakterii po całej powierzchni twarzy.

W przypadku kontuzji zarówno twarzy, karku czy ramion, również możemy dopasować odpowiednie ćwiczenia.

Jedynym przeciwwskazaniem do ćwiczeń mogą być złamania w obrębie twarzy. W takich przypadkach warto naszą chęć rozciągania skonsultować z lekarzem.

Przykładowe ćwiczenia poprawiające wygląd twarzy

Zanim zaczniemy ćwiczenia, warto pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze w jodze twarzy bardzo ważna jest regularność ćwiczeń. Jeśli chcemy robić coś od czasu do czasu, to nie zaczynajmy wcale.

Kolejnym, ważnym aspektem jest brak makijażu. Nie możemy ćwiczyć mając makijaż, ponieważ będziemy go sobie wcierać w skórę. Dlatego ćwiczymy rano przed zrobieniem makijażu, lub wieczorem, gdy nasza twarz będzie już oczyszczona.

Ćwiczenia zwiększające produkcję kolagenu

Ćwiczenie 1:

Otwartą prawą dłoń przykładamy do czoła. Trzymamy tak długo, aż poczujemy ciepło. Następnie opuszkami palców przesuwamy się w stronę skroni.

To samo robimy z ręką lewą. Wykonujemy po 3 powtórzenia na każdą stronę twarzy.

W ten sposób rozgrzewamy mięsień czołowy. Ponadto go rozciągamy i rozluźniamy. W ten sposób działamy na zmarszczki poziome, które tworzą się na naszej twarzy. 

Ćwiczenie 2 – lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to bruzdy tworzące się między brwiami. Aby zniwelować napięcie mięśni w tym miejscu, przykładamy wskazujący palec prawej ręki do początku lewej brwi i powoli, delikatnie uciskając, przesuwamy palec w stronę prawej brwi i nad nią do zewnętrznego kącika oka.

To samo robimy z palcem wskazującym lewej ręki. Tutaj również powtarzamy na każdą stronę ćwiczenie 3 razy.

Ćwiczymy okolice oczu

Ćwiczenie 3 – skronie:

Palcem wskazującym i środkowym robimy okrężne ruchy na naszych skroniach. Kilka razy w jedną, kilka w drugą stronę.

Ćwiczenie 4 – obrzęki i cienie:

Palcem wskazującym i środkowym obu rąk delikatnie stukamy najpierw  w czołową okolicę naszych oczu i brwi, a następnie płynnie przechodzimy w stronę skroni, aż dojdziemy w dolne okolice oczu.

Następnie wracamy tą samą drogą w stronę brwi. W ten sposób redukujemy nie tylko obrzęki, ale również cienie pod oczami. Na koniec, opuszkami palców przesuwamy z dolnej okolicy oczu w stronę uszu – do węzłów chłonnych. 

Ćwiczenie 5:

Następne ćwiczenie jest ćwiczeniem policzków. Palcami wskazującym, środkowym i kciukiem szczypiemy delikatnie nasze policzki. Nie ma znaczenia, w którą stronę będziemy to robić. Ważne, by robić to dokładnie i miejsce przy miejscu.

Ważne jest również to, by nie naciągać skóry, a jedynie ją uciskać. Ćwiczenie to możemy wykonywać od 30 sekund do 2 minut. 

Ćwiczenie 6: Bruzdy nosowo-wargowe? To nie problem!

Do masażu tej okolicy, która jest kłopotliwa dla wielu pań, używamy języka. Masowanie bruzdy od środka sprawia, że nasza skóra jest wypychana na zewnątrz, a skóra pobudzona do zwiększonej produkcji kolagenu. Ćwiczenie polega na masowaniu językiem bruzdy od środka. 

ćwiczenia twarzy
fot. Unsplash.com

Ćwiczenie 7 – podbródek:

By zakończyć masowanie twarzy, musimy zając się również naszym podbródkiem. Otwartą dłonią delikatnie klepiemy podbródek. Przesuwamy przy tym naszą skórę od dołu do góry. Poprawimy w ten sposób znacząco kontur naszej twarzy.

Ćwiczenia jogi twarzy nie tylko działają przeciwzmarszczkowo. Istnieje szereg różnych ćwiczeń, które mają poprawić nasz komfort, a nawet zmniejszyć występowanie bólów głowy.

Jeśli jesteś zainteresowana tym tematem, daj znać w komentarzu! Z przyjemnością przedstawimy Wam również inne ćwiczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here