Pięciolatek to duży przedszkolak. Jeśli chcemy wspomóc jego rozwój, Postawmy na gry i zabawy wspierające koncentrację, małą motorykę i spostrzegawczość. W co bawić się z pięcioletnim dzieckiem?
Pięciolatki potrafią się już same sobą zająć. Bawi się dłuższą chwilą samochodzikami, czy klockami. Jednak jak każde dziecko potrzebują również uwagi rodzica. Co robić z naszą pociechą, by i rodzic i dziecko nie czuli się znudzeni? Mamy na to sposób!
Labirynt
Tworzenie labiryntów, a następnie przechodzenie ich może być świetnym zajęciem zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci. Możemy je rysować, tworzyć z klocków lub wycinać, czy tworzyć labirynt-tor przeszkód w pokoju. Przechodzenie labiryntu jest równie wciągające co tworzenie go. My proponujemy, by rodzice przygotowywali labirynty dla dzieci, dzieci zaś dla rodziców.
Plastelina na stół
Masy i plasteliny nadal mogą cieszyć nasze dzieci. Jednak w przeciwieństwie do trzylatków, pięciolatek taką masą będzie bawił się w zupełnie inny sposób. Trzylatki i czterolatki czerpią radość z ugniatania i rozgniatania mas. Pięcioletnie dziecko zaś z plasteliny buduje figurki, a piasek kinetyczny służy mu do napełnienia koparki.
Nauka liczenia
Przyszykujmy pomoce do tej zabawy. Niech to będą koraliki w określonych kolorach, wydrukowane szablony, albo nawet klocki. Rozsypmy je na stole. Zadanie dziecka polega na znalezieniu jednakowych i policzeniu ile ich jest.
Liczenie na niejadka to również ciekawa zabawa. Rodzic szykuje na podwieczorek dla malucha jego przysmak. Niech to będą ulubione owoce pokrojone na małe kawałki, orzechy czy inne zdrowe przekąski. Do tej zabawy potrzebujemy również kostkę do gry.
Dziecko musi rzucić kostką, policzyć ile oczek wypadło i zjeść tyle kawałków swojego przysmaku. Oczywiście po zjedzeniu danej porcji pozwalamy dziecku rzucać kolejny raz. Możemy użyć w tej zabawie jednej lub dwóch kostek.
Poszukaj różnice
W wielu książeczkach i czasopismach dla dzieci jest to jedna ze sztandarowych gier. Dwa niemal identyczne obrazki różnią się szczegółami, które ma odnaleźć maluch.
Jeżeli nie jesteśmy fanami takich pomocy możemy sami stworzyć grę na spostrzegawczość. Do pojemnika lub na stół kładziemy pewną ilość przedmiotów. Pozwalamy dziecku przyjrzeć się im uważnie. Następnie maluch zamyka oczy lub wychodzi na moment.
My zabieramy, dokładamy, przekładamy… co tylko chcemy. Dziecko musi po powrocie powiedzieć, co się zmieniło. Trenujemy w ten sposób spostrzegawczość i pamięć pięciolatka.
Gra w memory
To idealna gra na ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości. Tu również możemy kupić gotowe już karty do gry w memory, ale jeśli chcemy, możemy stworzyć je sami.
Jest to wciągająca gra, w którą dziecko może grać samo lub uczyć się rywalizacji z rodzeństwem czy rodzicami. Każdy może przewrócić dwie karty.
Jeżeli znalazł parę, odkłada ją na swoją kupkę. Jeśli nie, zasłania je i czeka aż reszta graczy powtórzyć tą czynność. Wygrywa ta osoba, która przez całą grę zdobyła największą ilość par.
Odrysuj szlaczek
To zabawa ćwicząca rączki malucha, a więc jego małą motorykę. Polega na odrysowywaniu po śladach, a następnie na samodzielnym rysowaniu szlaczków, obrazków, czego tylko zechcemy. Możemy również zmienić tą grę na rysowanie po kropkach.
Gry planszowe, ćwiczenia na koncentrację, ale także rozwijające fizycznie są idealnym pomysłem na zabawę z naszym dzieckiem. Dzięki nim nie tylko wspieramy jego rozwój, ale także wzmacniamy nasze więzi rodzinne. Zaowocuje to z pewnością w kolejnych latach
Dzień z pięciolatkiem
Pięciolatek może nam pomóc w wielu obowiązkach domowych. Musimy je jednak traktować jak dobrą zabawę. Posprzątanie ze stołu po obiedzie czy odkurzanie podłóg mogą być wyzwaniem, ale wystarczy odrobina wiary w naszego malucha i możemy zauważyć, jak samodzielne jest już nasze dziecko.
Pięcioletni człowiek do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. Jednak rodzice nadal są ważni w jego życiu i tak jak czterolatki czy młodsze dzieci, również pięciolatek uwielbia czas wolny spędzać z najbli zaufaniem jakim będzie darzyło nas dziecko i wspomnieniami wspólnie spędzonych chwil.