zabawy dla 4 latków
fot. Unsplash.com

Czterolatki nie tylko są nadzwyczaj ruchliwymi istotami, ale także potrafią zagadać człowieka na śmierć. Co zrobić, by nie oszaleć mieszkając z czteroletnim dzieckiem pod jednym dachem? Oto nasze propozycje!

Najłatwiej dziecko zająć włączając mu bajkę lub gry. Jednak to może szybko skutkować szybkim pogorszeniem się wzroku, koncentracji oraz nieustającymi histeriami, gdy tylko dobro się skończy. 

To znów nas wprawia w zdenerwowanie i już kłótnia z dzieckiem gotowa. Zamiast tego, warto zainteresować dziecko innym zajęciem i znaleźć chwilę dla siebie. 

Zabawy dla 4 latków – nasze propozycje

Kolorowanie to nie wszystko

Czterolatki świetnie radzą już sobie z kolorowaniem i malowaniem. Warto więc teraz zacząć bardziej ambitne projekty.

Jako czteroletni mały człowiek nasze dziecko może zacząć ćwiczyć rączkę i próbować swoich sił w rysowaniu szlaczków. Jest to idealna zabawa dla takiego malucha, która potrafi go wciągnąć na naprawdę długo. 

Zabawy słowne

To, że czteroletni maluch potrafi zagadać każdego, już wiemy. Można to wykorzystać w zabawach słownych. Do naszych ulubionych należą: szukanie jak największej ilości słów na podaną literkę oraz szukanie słowa lub przedmiotu/zabawki na literkę która kończy słowo wypowiedziane przez rodzica (np. rodzic mówi buciK, dziecko przynosi Klocek)

Zamiana ról

Jest to zabawa, która nie dość, że potrafi być bardzo zabawna, to może dodatkowo pokazać nam, rodzicom, z czym kojarzą nas dzieci. Zamieniamy się rolami z dzieckiem i ono jest teraz mamusią, tatusiem, a my zaś wcielamy się w rolę malucha. Zabawa może naprawdę rozśmieszyć zarówno nas jak i dziecko. 

Na deskach teatru 

Czterolatki uwielbiają odgrywać różne role. Lubią się przebierać, ale zabawę w teatr możemy zaaranżować także inaczej. W robienie pacynek ze starych skarpetek lub papierowych kukiełek możemy zaangażować również dziecko.

Oczywiście pod naszym czujnym okiem. Reszta w rękach naszych pociech. W tym teatrze to one są reżyserami. 

Puzzle i gry

w co bawić się z 4 latkiem
fot. Pixabay.com

Z wieloma grami planszowymi poradzą sobie czterolatki, a nawet młodsze dzieci. Jedyna nasza niechęć do gier planszowych wynika z liczby graczy. Zazwyczaj liczba graczy to minimum dwie osoby. W wielu rodzinach oznacza to, że rodzic musi poświęcić ten czas na zabawę z dzieckiem.

Jednak pamiętać należy również, że dziecko ze swojego dzieciństwa będzie pamiętało właśnie wspólnie spędzone chwile z rodzicami. Nie te przed telewizorem, a czas spędzony aktywnie. Czy my również z czasów dzieciństwa nie pamiętamy najlepiej wspólnych gier w kółko i krzyżyk lub statki? Gier w chińczyka lub karcianego piotrusia? 

Czterolatek nadal musi ćwiczyć

Dzieci w tym wieku dużo sprawniej chwytają małymi rączkami przedmioty, są dokładniejsze w czasie malowania, jednak nadal muszą ćwiczyć. Prócz zabaw z lat wcześniejszych, takich jak zabawa różnymi masami plastycznymi i ćwiczenie rączki w czasie malowania, możemy czterolatkom zaproponować także inne zabawy. 

Do masy solnej lub piasku kinetycznego wkładamy wcześniej umówiony z dzieckiem przedmiot. Niech to będzie moneta, mały klocek czy inny przedmiot. Zadaniem dziecka będzie odszukanie go w tej masie.

Emocje i taniec

zabawy dla czterolatka
fot. Unsplash.com

Nasze dziecko potrafi już świetnie rozróżniać różne emocje. Możemy podarować mu chustę, wstążkę lub balona i poprosić, by tańczyło. Włączajmy różne piosenki i podziwiajmy, jak kreatywne może być nasza pociecha.

Ćwiczy ona wtedy nie tylko rozpoznawanie emocji, które wywiera na nią dany utwór muzyczny. To także trenowanie dużej motoryki i oddanie się kreatywnemu wyrażaniu siebie.

Logopedyczne wyścigi

Jeżeli chcemy pomóc naszym dzieciom w nauce poprawnego wymawiania słów, możemy również zaproponować im zabawy logopedyczne.

Zabawa językiem polegająca na dotykaniu językiem kolejnych ząbków, dotykanie czubka nosa językiem, czy zabawa w śmieszne miny (nadymanie policzków, robienie dziubka z ust, itp) świetnie sprawdzą się na początek.

Następnie możemy nizować wyścigi. Potrzebować będziemy papierową serwetkę, chusteczkę lub kawałek kartki. Będzie to nasz samochód. Zabawa polega na przedmuchaniu auta z jednego punktu do drugiego. Pomaga to ćwiczyć oddech i jest przy okazji świetną rywalizacją.

Czterolatki mają w sobie niewyobrażalne pokłady energii. Jednak możemy im pomóc rozwijać się prawidłowo pozwalając na kreatywne zabawy. Pokażmy swoim dzieciom, że świat nie kończy się na telewizji i mogą się świetnie bawić bez niej.

Zobacz również:

Zabawy dla 5 latka

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawy dla 2 i 3 latków
Następny artykułZabawy dla 5 latka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here