Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla wszystkich członków rodziny. Młodzi rodzice chcą jak najlepiej przygotować się do przyjścia na świat swojego potomka. Często jednak rozpędzamy się i słuchamy doradców, którym zależy na jak największej sprzedaży swoich produktów. Co tak naprawdę potrzebuje mały człowiek po porodzie? Co zabrać ze sobą do szpitala?
Co kupić przed narodzinami
Spokojny, bezpieczny sen
Przygotowania do narodzin dziecka należy zacząć już wcześniej. Zakupy zacznijmy od łóżeczka lub kołyski. Jeśli chcemy, by dziecko spało w naszej sypialni możemy postawić na kosz mojżesza. Inną opcją jest kupienie specjalnej dostawki, którą przystawimy do łóżka rodziców. Dziecko śpi na oddzielnym łóżku, jednak w zasięgu ręki mamy.
Jeżeli miejsce do spania, to także materac, 2 komplety pościeli, 3 bawełniane prześcieradełka, kołderka, specjalna, niska poduszka lub klin. Noworodki z chęcią śpią w rożkach, lub w śpiworkach. Ponadto warto od razu zainwestować w ochraniacze na szczebelki.
Bezpieczny transport
Dziecko musi zostać bezpiecznie przetransportowane ze szpitala do domu. W tym celu potrzebujemy nosidełko, które często znajduje się w komplecie z wózkiem.
By móc z dzieckiem bezpiecznie spacerować, musimy kupić wózek lub Jeżeli postanowimy zainwestować w wózek, to sprawdźmy, czy posiada on w zestawie specjalną folię przeciwdeszczową i moskitierę przeciw owadom.
Co zabrać do szpitala?
Rzeczy potrzebne mamie do szpitala:
- dowód osobisty,
- karta ciąży,
- 2 koszule do karmienia,
- szlafrok,
- kapcie,
- klapki pod prysznic,
- 2 biustonosze do karmienia,
- kosmetyki,
- podkłady poporodowe,
- wkładki laktacyjne
Rzeczy dla dziecka:
- rożek,
- 2-3 pieluszki tetrowe,
- mała paczka pampersów newborn,
- krem przeciw odparzeniom,
- chusteczki nawilżające,
- octanisept,
- ubranka na minimum 3 dni dopasowane do pory roku.
Wiele szpitali ma na swojej stronie podaną listę wyprawkową. W części ośrodków noworodki mają zapewnione pampersy i chusteczki nawilżające, a mamy specjalne koszule do porodu.
Najedzony brzuszek = szczęśliwy maluszek
Wyprawka, gdy karmimy piersią powinna zawierać: wkładki laktacyjne jednorazowego użytku, lub ekologiczne wielorazowe i biustonosz do karmienia. Można również kupić poduszkę do karmienia i laktator, jednak nie są to rzeczy niezbędne.
Wyprawka, gdy karmimy butelką wygląda nieco inaczej: Są to chociaż 2 butelki do karmienia i odpowiednie smoczki. Smoczki nie tylko mają swoje rozmiary, ale również pasują jedynie do butelki danej firmy, lub wręcz danego modelu.
Możemy kupić również sterylizator, jeśli jednak mamy zmywarkę w domu lub możemy wygotować nasze butelki, będzie on jedynie stał i zajmował nam przestrzeń.
Pielęgnacja noworodka
Do pielęgnacji noworodka będziemy potrzebowali wanienki lub specjalnego wiadra do kąpieli noworodków. Oprócz niej 2 ręczniki kąpielowe lub inne okrycie. Potrzebujemy również delikatny płyn do kąpieli od 1. dnia życia i balsam nawilżający lub oliwkę.
Przygotujmy krem na odparzenia i specjalny krem ochronny dostosowany do pogody: z filtrem UV lub przeznaczony na mróz. Dodatkowo możemy kupić termometr do wanienki i specjalny wkład do niej, by dziecko się nie ślizgało.
Prócz kąpieli istnieją też inne zabiegi pielęgnacyjne. Musimy kupić nożyczki do paznokci – dobrze, by miały zaokrąglone końcówki, miękką szczotkę do włosów lub grzebień i aspirator do usuwania wydzieliny z noska.
Aby nasza wyprawka była kompletna, musimy kupić też ubranka dla dziecka dopasowane do pory roku. Nasz maluch w pierwszych miesiącach życia bardzo szybko rośnie, jednak już na samym początku w zależności od pory roku potrzebuje 3-4 body z krótkim rękawem, kilka body z długim, 4 pajace, czapeczki, skarpetki, rękawiczki niedrapki, kombinezon na zimę, bluzy i spodenki na gumce.
Zanim nasze dziecko przyjdzie na świat czeka nas wiele przygotowań. Warto do wszystkiego podchodzić racjonalnie. Niektóre produkty wyprawkowe są jedynie ciekawymi gadżetami, bez innych nie wyobrażamy sobie dnia z noworodkiem.
Wszystko też zależy od stanu zdrowia naszego dziecka. Zdrowy maluch nie potrzebuje monitora oddechu stosowanego w łóżeczkach. Jednak rodzicom niektórych wcześniaków bardzo się on przydaje. Jak w każdej życiowej sytuacji, również przygotowując wyprawkę dla niemowlaka musimy zachować umiar i zdrowy rozsądek.