Morze Bałtyckie
fot. Pixabay.com

W czasach, gdy na świecie nadal rozprzestrzenia się Covid, coraz popularniejsza staje się turystyka krajowa i regionalna. Planując wakacje, szukamy miejsc w granicach naszego państwa. Jest to świetna szansa, by poznać Polskę. Co warto zwiedzić nad polskim morzem? 

Turystyka krajowa

Turystyka krajowa są to podróże w obrębie kraju. Turystyka regionalna zaś to turystyka w obrębie regionu, który ma wspólne cechy takie jak:

  • walory przyrodnicze
  • klimatyczne
  • krajobrazowe
  • atrakcje historyczne
  • zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne
  • atrakcje kulturalne
  • uprawianie formy turystyki

Przewiduje się, że jeżeli w czasie urlopów nie zostaną wprowadzone poważniejsze obostrzenia, turystyka krajowa zyska jeszcze większą popularność  w Polsce. Warto więc zorientować się już teraz, co może nas zaskoczyć w nadmorskiej części kraju nad Wisłą.

Zróżnicowanie Polski

Nasz kraj jest ogromnie zróżnicowany. Niewiele krajów europejskich może pochwalić się jednocześnie wybrzeżem, górami, licznymi kompleksami leśnymi i jeziorami.

Jest to państwo, w którym środowisko naturalne nie zostało aż tak mocno przekształcone przez człowieka, jednak nie brakuje tu również wysoko rozwiniętych aglomeracji miejskich. 

Morze Bałtyckie co warto zwiedzić
fot. Pixabay.com

Polska może pochwalić się również bogatą historią, a co za tym idzie wieloma zabytkami i miejscami ciekawymi historycznie. Są to nie tylko zabytki architektury, ale też sztuki. 

Wszystko to sprawia, że wędrując przez Polskę z jednego krańca na drugi, może nam się wydawać, że trafiliśmy do innego świata. iIęc jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce, jeśli stawiamy na wyjazd nad morze?

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc w Polsce, które zasługują na naszą uwagę. Ich ilość i różnorodność sprawiają, że w naszym kraju każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i pod tym kątem szukać miejsca na wakacyjny odpoczynek.

Wybrzeże Bałtyku

Morze Bałtyckie nie należy do najcieplejszych na świecie. Jednak nasze Polskie wybrzeże jest przepiękne. Zaskakuje każdy centymetr plaży, a nadmorskie miejscowości, choć na pierwszy rzut oka bardzo podobne, potrafią zaskoczyć.

Nad polskim morzem działa 15 latarni morskich, a 3 kolejne stoją, jednak został wygaszone. 

Atrakcjami, które co roku nad Bałtyk przyciągają turystów są nie tylko piaszczyste plaże i gofry z bitą śmietaną. To również patrząc od zachodu na wschód:

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – to miejsce, gdzie swój odcisk dłoni zostawili najwięksi polscy artyści. 

Wyspa Woiln – na wyspie zobaczymy dużo więcej niż tylko Woliński Park Narodowy. Znajdują się tu także wyrzutnia rakiet, czy Centrum Słowian i Wikingów. 

co zobaczyć nad morzem
fot. Pixabay.com

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – to około 5 ha ogrodów, na które składają się ogrody typowo tematyczne, Nie masz pomysłu jak zagospodarować działkę? Znajdziesz tu ogrody japońskie, wodne, trawiaste, a nawet żółto-niebieskie. 

Ruchome Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – można się tu poczuć trochę jak na pustyni. Piasek wyrzucany z Morza przenoszony jest przez wiatr tworząc ogromne wydmy.

Fokarium na Helu – Jest to ośrodek edukacyjno-naukowy. Miejsce, gdzie zobaczyć możemy żywe foki szare, które są chronione, często ratowane i doprowadzane do dobrego stanu zdrowia w tym miejscu.

Westerplatte – w Gdańsku jest to miejsce historyczne. Miejsce bitew początkujących II Wojnę Światową wpisane jest na Polską Listę Pomników Historii 

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj w Górkach Wschodnich – to miejsce, gdzie spotkać możemy ponad 200 różnych gatunków ptaków oraz 320 gatunków roślin. 

Czym jeszcze zaskoczy nas wybrzeże?

Polskie Wybrzeże jest naprawdę rozmaite. Prócz wymienionych miejsc mamy tu piękne, duże miasta takie jak Kołobrzeg, Sopot, czy Gdynia.

Warte uwagi są mniejsze miasta takie jak Ustka, czy Łeba. Zaskoczyć nas mogą również malutkie miejscowości. W Trzęsaczu możemy zwiedzić ruiny kościoła, w Darłowie Zamek Książąt Pomorskich

Różnorodność polskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego jest ogromna. Ponadto liczne pensjonaty, hotele, pola namiotowe i cała infrastruktura turystyczna mogą zaskoczyć niejednego.

Dzięki swojej ciągłości, można przejechać przez nie Kamperem, a atrakcje znajdą się dla każdego. Nawet aktywnych sportowo. Zarówno latem, jak i zimą. Można tu bowiem surfować po zatoce Puckiej, lub morsować na całej długości wybrzeża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here