najpiękniejsze polskie jeziora
fot. Pixabay.com

Jeziora w Polsce kojarzą nam się jedynie z Mazurami. Jednak przez całą szerokość Polski przechodzi pas pojezierzy. Są one położone w północnej części kraju. Co warto zobaczyć nad polskimi jeziorami?

Pojezierza w Polsce

Jeziora to kolejne z najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsca do wypoczynku. Przy górach i Morzu Bałtyckim królują Mazury. Jest to tylko część polskich jezior.

Pas pojezierzy składa się na pięciu dużych pojezierzy i mniejszych, które znajdują się w ich obszarze. Powstały one podczas zlodowacenia plejstoceńskiego. Jeziora w Polsce są bardzo urozmaicone.

Są to polodowcowe jeziora morenowe, rynnowe i oczka polodowcowe. Każde z tych jezior ma swój niepowtarzalny urok.

Największe pojezierza w Polsce

  • Pojezierze Mazurskie
  • Pojezierze Pomorskie
  • Pojezierze Wielkopolskie
  • Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie
  • Pojezierze Iławskie

Na terenie każdego znajdują się setki różnorodnych jezior, których nie sposób zwiedzić wszystkich w czasie jednego urlopu. Szacuje się, że w naszym kraju mamy około 9000 jezior, których wielkość przekracza 1 ha. Jest więc w czym wybierać. 

Pojezierze Mazurskie 

Nazywane Krainą Tysiąca Jezior, Mazury są rajem dla osób uprawiających sporty wodne. Na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich znajdziemy tu największe jezioro w Polsce – Śniardwy, którego powierzchnia wynosi 113,8 km2.

Na terenie Pojezierza znajdziemy również najgłębsze jezioro w Polsce – Jezioro Hańcza o głębokości 108 m.

wakacje nad jeziorem
fot. Pixabay.com

Pojezierze Pomorskie

Znajduje się pomiędzy Odrą, Notecią i Wisłą. Oprócz przepięknych jezior, zwiedzający mogą tu wybrać się do Zamku Krzyżackiego w Bytowie, Wydzyckiego Parku Krajobrazowego, a nawet zobaczyć najdłuższą deskę na świecie.

Pojezierze Wielkopolskie

Na jego terenie znajduje się Kraina 100 Jezior. Pojezierze to w połączeniu z Puszczą Notecką jest nie tylko atrakcyjne dla osób, które kochają sporty wodne. Co roku przybywają tu rzesze Grzybiarzy i osób, które kochają odpoczywać w lesie. Cisza, spokój, czysta woda i szum drzew jest idealnym połączeniem dla wielu Polaków.

Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie

Okolice Torunia to monotonny i równy teren. Do jezior, które zasługują na uwagę należą Bachotek i  Jezioro Chełmżyńskie.

Na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego znajduje się między innymi się Bagienna Dolina Drwęcy. Turyści znajdą tu również Muzeum Etnograficzne i dużą ilość fortyfikacji. Znajdziemy tu również ruiny zamków z czasów Krzyżackich

Pojezierze Iławskie

Iławy kojarzone są jedynie z Ostródą, jednak jest to kraina barokowych i gotyckich kościołów. Znajduje się tu również trasa wokół Jezioraka. Jest to najdłuższe polskie jezioro na Pojezierzu Iławskim.

Trasa ta obejmuje pięć pałaców i zamków porozrzucanych wokół tego akwenu. Na uwagę zasługują choćby ruiny zamku w Szymbarku

Najpiękniejsze Jeziora w Polsce

Jezioro Drawskie – jezioro, które posiada aż 12 różnych wysp. To tam odpoczywała rodzina Borejków z książek Małgorzaty Musierowicz. 

co robić nad jeziorem
fot. Pixabay.com

Jezioro Wigry – To największe jezioro Suwalszczyzny. Jest to idealne miejsce dla miłośników klimatów żeglarskich, ale jego okolice są wypełnione także rowerowymi i pieszymi szlakami. Osoby, które kochają zwiedzanie, mają tu zabytkowy dawny klasztor Kamedułów.

Jezioro w Łagowie Lubuskim – jedno z piękniejszych jezior w Lubuskim. Zachwyca jego kolor wody i czysta woda. Wybierając się na przejażdżkę rowerkiem wodnym można zobaczyć dno jeziora niezależnie od głębokości. Można się tu poczuć trochę jak w ciepłych krajach.

Polskie jeziora zachwycają różnorodnością kształtów i ilością wysp. Często otoczone pięknymi lasami zachęcają do odwiedzin nie tylko kajakarzy i żeglarzy.

Urlop spędzony nad jeziorem jest idealną alternatywą dla osób kochających bliskość przyrody, las, ciszę i nie szukają zgiełku, który towarzyszy nadmorskim kurortom. 

Wybierając się na wakacje nad jezioro można połączyć zainteresowania całej rodziny. Przez wędrówki po lasach, grzybobranie, kąpiele na strzeżonych plażach…

Jeziora są rajem dla wędkarzy, a różnorodność sportów wodnych sprawia, że jeziora to alternatywa dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek, jak i dla osób, które wolą biernie spędzać urlop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here