obowiązki domowe
fot. Unsplash.com

Obowiązki domowe to czynności, które musimy wykonać bez względu na to, czy nam się chce, czy nie. Uczą odpowiedzialności i potrafią kształtować charakter. Co dają obowiązki domowe? W jakim wieku możemy przydzielać je dzieciom? 

Plaga nadopiekuńczych rodziców

Przydzielanie obowiązków domowych dzieciom często wzbudza kontrowersje. Wielu rodziców nie przyznaje dzieciom żadnych zadań, za które będą odpowiedzialne. Chcą bowiem, by ich dzieciństwo było beztroskie i wesołe. 

Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście lekkie prace domowe, które dzieci zazwyczaj traktują jak zabawę, naprawdę zabiorą im całą magię dzieciństwa? W dzisiejszych czasach mamy wręcz plagę dzieci i młodzieży, które nie posiadają obowiązków domowych.

Młodsze dzieci, w przedszkolach nie są za nic odpowiedzialne. Nie potrafią same jeść, a starszaki nie potrafią same się ubrać. Wszystko to przez nadgorliwość rodziców, którzy starają się we wszystkim wyręczyć swoje pociechy. Bo jest tak szybciej i łatwiej. Nawet w wieku szkolnym, jedynym obowiązkiem młodzieży jest chodzenie do szkoły. 

Co dają obowiązki domowe?

Przeprowadzono badania na University of Minnesota, które miały pokazać wpływ obowiązków domowych na dalsze życie dziecka. Odpowiedzialna za projekt Marty Rossmann przeanalizowała losy grupy dzieci na różnych etapach ich życia.

jakie obowiązki dla dziecka
fot. Unsplash.com

Już w przedszkolu widać wpływ obowiązków domowych na życie malucha. Kolejny etap życia, który sprawdzano w czasie badań przypadał na 10 rok życia, a następnie gdy miały 15 lat i po 20 roku życia czyli na studiach. 

Obowiązki domowe miały ogromny wpływ na życie młodych ludzi. Osoby, które zaczęły pomagać rodzicom w wypełnianiu obowiązków domowych w wieku 3-4 lat, w późniejszych latach miały lepsze relacje z całą swoją rodziną i przyjaciółmi.

To nie jedyne pozytywne skutki przejmowania niektórych obowiązków przez dziecko. Osoby, które uczyły się odpowiedzialności od najmłodszych lat miały lepsze wyniki na studiach, a co za tym idzie częściej osiągały sukcesy zawodowe. Osoby takie był również częściej samowystarczalne i miały poukładane wszystkie sfery życiowe. 

Obowiązki domowe dla dzieci

Pozytywny wpływ obowiązków domowych na młodego człowieka może przekona niektórych rodziców. Nie chodzi przecież o to, by dziecko nie miało czasu na zabawę, a o to, by dobrać odpowiednie obowiązki do wieku dziecka.

Aby czynnie zaangażować dziecko w życie rodziny, warto z nim o tym wcześniej porozmawiać. Musimy ustalić z dzieckiem jakie obowiązki domowe chce i może wykonywać i w jakim czasie powinny być one wykonane.

Co ważne, a często najtrudniejsze dla młodych rodziców, nie powinniśmy wyręczać młodego człowieka w czynnościach, które bez problemu może zrobić sam. Warto również raz na jakiś czas zmieniać obowiązki, by dzieci się nie znudziły. 

Obowiązki domowe dla dwulatków:

  • mycie zębów i rozczesywanie włosów
  • rozbieranie się
  • sprzątanie zabawek po zabawie
  • przynoszenie sztućców i serwetek do stołu
  • zamiatanie podłogi lub odkurzanie, jeśli odkurzacz jest dość lekki
  • pomoc w rozkładaniu zakupów

Obowiązki dla trzy- i czterolatków

Trzylatek może robić to, co młodsze dzieci. Jednak ponieważ jego rączki są już sprawniejsze, możemy podnieść poziom trudności wykonywanych czynności. 

Może on nakrywać do stołu, karmić zwierzęta domowe, czy ścielić swoje łóżko. Smarować kanapki masłem i ścierać kurz z mebli.

Może również tworzyć listę zakupów i pomagać w czasie ich robienia. Nic się nie stanie, jeśli taki maluch będzie również składał pranie, czy pomagał w przygotowywaniu deserów  – zdrowych jogurtów, galaretek, czy mieszał mikserem ciasta.

obowiązki dla malucha
fot. Pixabay.com

Odpowiedzialny pięciolatek

Młody człowiek w wieku pięciu lat potrafi zrobić już bardzo dużo. Może sam przygotować sobie kanapki, czy nalać sok do szklanki. Nie tylko pomaga w zakupach, ale również planować posiłki na cały tydzień.

Dziecko w tym wieku samodzielnie potrafi się ubrać i pomaga w sortowaniu prania. Tacie pomoże w czyszczeniu auta, a mama nie musi się martwić, gdy będzie chciał wyczyścić lustro. Jest to również czas, gdy dziecko uczy się samodzielnie wiązać buty. 

Wiele tych obowiązków domowych może być szokujące dla rodziców. Zgodnie z zasadami metody Montessori, dziecko może wykonywać bardzo dużo prac domowych, jeśli ma dostosowane do tego narzędzia.

Dwulatek nie poradzi sobie z dużą miotłą do podłogi, jednak jej mniejsza wersja sprawi, że nie tylko dokładniej pozamiata podłogę, ale również będzie to dla niego świetna zabawa. 

Najważniejsze w uczeniu dzieci odpowiedzialności przez pomoc w łatwych pracach domowych jest chwalenie. Nie krytykujmy, gdy zrobi coś źle. Nawet jeśli zbije szklankę. Pamiętajmy, że nie psuje nic ten, kto nic nie robi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here