Jak zadbać o wzrok
fot. Pixabay.com

Dbać o wzrok powinniśmy zawsze. Nie tylko wtedy, gdy pracujemy przed monitorem. Specjaliści ostrzegają, że pandemia może źle wpłynąć na problem krótkowzroczności nie tylko u nas – dorosłych, ale przede wszystkim u dzieci i młodzieży.

Ekrany dla wszystkich?

Ekrany, nie tylko komputera, ale także telewizora, czy telefonu mają wpływ na nasze oczy. Ponadto dla dzieci mają również wpływ na rozwój mózgu.

Doskonale wiemy, że w trudnej chwili, w czasie płaczu lub gdy musimy pilnie coś zrobić, najłatwiej włączyć na chwilę bajkę. Przez ostatnie lata widzimy również, że nawet maluchy potrafią włączać sobie bajki na smartfonach.

Czy powinniśmy być z tego dumni? Na ziemię sprowadza nas WHO. Światowa Organizacja Zdrowia jasno mówi, że światło ekranów szkodzi dzieciom. Wyznacza również zalecany czas, w czasie którego dzieci i młodzież mogą przebywać przed telefonami, komputerami i telewizorami. Jaki jest preferowany czas, który nie szkodzi naszym dzieciom?

  • do 2 roku życia dzieci nie powinny mieć dostępu do ekranów. Zamiast włączać dziecku bajkę, możemy za to przeczytać mu książkę lub włączyć muzykę z piosenkami dla dzieci.
  • powyżej 2 roku życia powinny korzystać z ekranów maksymalnie przez 15 minut dziennie.
  • przedszkolaki zaś mogą używać ekranów do 30 minut dziennie.
  • dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą używać ekranów maksymalnie 2 godziny dziennie.

Jak zadbać o wzrok?

Przede wszystkim jeśli możemy, oszczędźmy swoim oczom ekranów. Jeśli pracujemy zdalnie, lepiej czas wolny spędzić aktywnie. Nie zaś przed telewizorem.

zdrowe oczy po home office
fot. Pixabay.om

Wiemy już, by dzieciom w miarę możliwości ograniczać bajki. My zaś nie możemy sobie ograniczyć ilości pracy. Dlatego bardzo ważne są dla naszych oczu przerwy.

Zaleca się, by robić minimum 20 sekundową przerwę co 20 minut. W tym czasie patrzymy jak najdalej się da (najlepiej przez okno, aż po horyzont) i intensywnie mrugamy.

Pomoże nam to odpowiednio nawilżyć oko, które przez ciągłe patrzenie w ekran łatwo się wysusza. Pamiętajmy również, że dla zdrowia naszych pleców warto robić przerwę na małe rozciąganie się, raz na około 40 minut pracy siedzącej.

Odległość od monitora ma znaczenie

Przez nadmierne używanie monitorów, grozi nam krótkowzroczność. Dlatego tak ważne jest, byśmy utrzymywali odpowiednią odległość od monitora.

Tak naprawdę dla naszych oczu im dalej, tym lepiej. Minimalna odległość powinna wynosić 40 cm.

Ustawienie ekranu również ma znaczenie

Tworząc sobie domowe biuro, które będzie nam potrzebne w czasie homme office, warto wziąć pod uwagę ustawienie monitora względem okna.

Idealnie będzie, gdy monitor postawimy bokiem do okna. Dzięki temu nasze miejsce pracy będzie dobrze oświetlone naturalnym światłem.

Jednocześnie światło dzienne nie będzie świeciło w monitor przeszkadzając. Nasze oczy będą bardziej wypoczęte, jeśli podarujemy im światło słoneczne zamiast sztucznego oświetlenia.

Nawilżenie w pomieszczeniu ma wpływ na oczy?

Oczywiście, że tak. Wilgotność w pomieszczeniu, w którym pracujemy ma ogromny wpływ na kondycję naszych oczu. Jeśli jest zbyt sucho, nasze oczy szybciej się męczą.

Patrząc w ekran mrugamy nawet 5 razy rzadziej niż normalnie. Przez to nasze oko się wysusza i jest narażone na podrażnienia i ból. Odpowiednio wysoka wilgotność w domowym biurze sprawi, że nasze oko będzie mniej narażone na wysuszenie.

Ponadto warto często wietrzyć pomieszczenia w czasie pracy. A jeśli mamy możliwość zrobienia sobie dłuższej przerwy, wyjdźmy na spacer na zewnątrz.

Odżyw odpowiednio oko

Warto wspierać swój wzrok poprzez dostarczanie mu odpowiednich witamin i mikroelementów. Są nimi m.in.

  • cynk,
  • magnez,
  • selen

oraz witaminy:

  • A,
  • C,
  • E

Pamiętajmy, że najlepiej wchłaniają się one z pożywienia, dlatego warto zadbać o zróżnicowaną i zdrową dietę.

Wspomagaj się kropelkami do oczu

Jeśli czujemy, że nasze oko potrzebuje dodatkowego nawilżenia, warto sięgnąć po kropelki do oczu. Są one łatwo dostępne w każdej aptece i z powodzeniem radzą sobie z suchym okiem.

zdrowe oczy
fot. Pixabay.com

Czas na okulary?

Jeżeli zauważymy, że nasz wzrok się pogarsza, nie zwlekajmy z wizytą u okulisty. Jeśli zaś wiemy, że większość czasu pracy przebywamy przed monitorem, możemy kupić okulary do pracy przed monitorem.

Mają one specjalne powłoki, które sprawiają, że nasz wzrok się tak nie męczy. Ważne jest również regularne sprawdzanie oczu i badania kontrolne raz w roku.

Nasze oczy są narażone na wiele czynników, które mogą pogorszyć wzrok. Warto zabezpieczyć się przed pogorszeniem widzenia i nie narażać najmłodszych na wady wzroku już na tak wczesnym etapie rozwoju. Zapobiegajmy, zamiast leczyć, a nasze oczy nam się odwdzięczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here