po co dziecku tata
fot. Pixabay.com

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w życiu malca jest mama. Jednak równie ważną osobą jest tata. Bohater każdego dziecka. To jego obserwują wszystkie dzieci, widzą w nim autorytet, a jego zachowanie kształtuje charakter młodego człowieka. Jak być dobrym tatą dla naszego dziecka? Czego może nauczyć tatuś?

Trudno być dziś tatą

Tatusiowie mają dużo trudniej niż mamy. Nie da się ukryć. Zarówno nawiązanie więzi z dzieckiem, jak i postrzeganie ojca przez społeczeństwo nie jest mu w żaden sposób ułatwione. Co prawda od kilku już lat tatusiowie mogą iść na tacierzyński.

Jednak nadal mała część Panów się na taki urlop decyduje. Tacierzyński to niewykorzystany macierzyński. Jeśli więc mama np nadal karmi, to tata może mieć obawy przed pójściem na taki urlop.

Ponadto nasze społeczeństwo i przekonania nie pomagają panom. Wizja twardego ojca, głowy rodziny dla wielu osób kłóci się z wizją kochającego taty.

Zdarza się nadal, że obce osoby z dozą ostrożności lub niedowierzania spoglądają na tatusiów, którzy sami przyprowadzili swoje dzieci na plac zabaw.

Nie trzeba daleko szukać. Niekiedy nawet babcie dziecka czują niepokój, gdy dowiadują się, że mama wychodzi i dziecko zostaje samo z tatą. Niepotrzebnie. Bo tata jest potrzebny dziecku tak samo jak mama. W niczym nie jest od niej gorszy i poradzi sobie z opieką nawet nad niemowlakiem.

Tata – przykład 

Każdy ojciec jest dumny ze swojego dziecka, gdy to odnosi sukcesy. Zwłaszcza, gdy sukcesy odnosi dlatego, że bierze przykład ze swojego taty. Więc każdy z nich powinien pamiętać o tym, że dzieci nie słuchają, a obserwują. Chcesz, by Twoje dziecko dążyło do celu? Pokaż mu, jak sam wyznaczasz sobie cele i starasz się je realizować. 

Rozmawiaj z dzieckiem. Nawet na najtrudniejsze tematy. Wspieraj i dawaj rady swoim pociechom. Pokaż mu, jak ważne są relacje międzyludzkie.

Traktuj żonę tak, jak chciałbyś by w przyszłości była traktowana Twoja córka. Pokaż synowi, że szacunek do kobiety nie jest słabością, a siłą każdego mężczyzny. 

Tata daje przykład dziecku nawet wtedy, gdy przez swoją pracę maluch ma z nim ograniczony kontakt. Tata jest bowiem bohaterem dla każdego dziecka. 

Tata w życiu rodziny

Tata uczy majsterkowania, ma czas na zabawę i czytanie bajek. Można wybrać się z nim na rower lub sanki. Naprawić auto lub po prostu wyjść z nim na spacer. Umie wymyślić takie zajęcia, na które mama często nie ma czasu.

rola ojca w rodzinie
fot. Pixabay.com

Tata może okazać się wybawieniem (nie tylko dla mamy) w momencie, gdy w rodzinie pojawia się kolejne dziecko. Mama musi poświęcić trochę więcej czasu noworodkowi. By starsze dziecko nie czuło się odrzucone, z pomocą wkracza bohater.

Ponadto czas spędzony z tatą to nie tylko nawiązywanie więzi i poznawanie się nawzajem. To także czas, w którym mama może zrobić mnóstwo innych rzeczy. Choćby wziąć prysznic, czy przygotować obiad

Dlaczego tata jest odstawiany na drugi tor?

Całe szczęście, coraz większa ilość panów widzi zalety zaangażowania w życie swoich dzieci. Jednak zdarza się tak, że mamy nie dają tacie dojść do zdania. Odstawiają go na drugi tor, bo one coś zrobią (w ich przekonaniu) szybciej lub lepiej.

Mamo, daj ojcu szanse. To, że spędziłaś z waszym dzieckiem dużo więcej czasu nie oznacza, że masz do niego prawo własności. Jeśli ojciec dziecka chce być zaangażowany w codzienność malucha, warto pozwolić mu na to już od pierwszych dni.

Często mamy nie pozwalają tatusiom na opiekę nad dzieckiem, bo są przekonane, że robią dobrze. Tata po urlopie ojcowskim, czyli po 14 dniowym urlopie, wracają do pracy.

Musi być rano wypoczęty. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ten sposób krzywdzi nie tylko tatę, ale też dziecko.

tata i dziecko
fot. Pixabay.com

Każdy kochający ojciec powinien być zaangażowany w codzienne rytuały. Jeśli tata chce i ma możliwości, powinien np kłaść spać malucha. Może również wieczorem poczytać mu bajkę, lub choćby przypilnować, by przedszkolak rano umył zęby.

Tata, który nie jest dopuszczony do opieki nad swoim dzieckiem, po jakimś czasie po prostu rezygnuje. A więź między tatą, a dzieckiem powoli się zaciera. 

Tata lepszy od mamy

Tak, to prawda. Tata, który jest zaangażowany w życie swoich dzieci jest lepszy od mamy.Musi zmagać się całe życie z przekonaniem społeczeństwa, że tata to nie mama i udowadniać wszystkim, nawet najbliższym, że jest tak samo wartościowym rodzicem jak matka.

Musi się od pierwszych dni życia dziecka nauczyć godzenia życia rodzinnego z pracą. Całe szczęście coraz więcej tatusiów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważni są dla swoich pociech i aktywnie biorą udział w życiu swoich dzieci. Budują relacje i zbierają wspólne wspomnienia. Tata jest prawdziwym bohaterem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here