podatek cukrowy
fot. Pixabay.com

Podatek cukrowy, który od stycznia tego roku wszedł w życie to dodatkowa opłata. Sprawdź, czego dotyczy i dlaczego został wprowadzony. Co się zmieniło po wprowadzeniu podatku cukrowego?

Po co wprowadzono podatek cukrowy?

Podatek cukrowy wprowadzono 1 stycznia 2021 roku, by zachęcić Polaków do zdrowego odżywiania się. Podatek ten jest naliczany od napojów słodzonych, oraz tych z dodatkiem tauryny i kofeiny.

Taka opłata ma zmusić zarówno producentów do produkcji, jak i konsumentów do zakupu zdrowszych produktów. I rzeczywiście może ich do tego zmusić, ponieważ maksymalna opłata cukrowa wynosi nawet 1,20 zł za każdy 1 litr napoju słodzonego.

Pieniądze te w większości trafią do NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 96,5 % przychodu z podatku cukrowego, który przeznaczy, jak czytamy, na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktykę.

Pieniądze te zapewnią świadczenia opieki zdrowotnej, które związane są z utrzymaniem i poprawą zdrowia pacjentów z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych zachowań zdrowotnych i wyrobów. Szczególnie nacisk kładziony będzie na pomoc osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością.

Otyłość w Polsce

Już w 2019 roku, ponad połowa Polaków miała problem z nadwagą lub była otyła. Niestety z roku na rok procent ten znacząco wzrasta. W 2020 roku powtórzono badania. Aż 61 % Polaków ma problem z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Jest to aż 74%. W mniejszym stopniu, bo jedynie 50% kobiet zmaga się ze zbyt dużą wagą. 

Badania wykazały ponadto, że 46 % mężczyzn i 29 % kobiet ma nadwagę. Z otyłością zaś zmaga się aż 28 % mężczyzn i 21 % kobiet.

otyłość
fot. Pixabay.com

Otyłość wśród dzieci

Niepokojący jest fakt, że z każdym rokiem coraz większy odsetek dzieci i młodzieży jest otyła. Dietetycy biją na alarm. W roku 2018 przeprowadzono międzynarodowe badanie HBSC na młodzieży w wieku 11-15 lat. W badaniu uczestniczyłą również Polska. Wyniki badań wskazują, że z nadmierną masą ciała zmaga się  29,7% chłopców i 14,3% dziewcząt.

Zaznaczyć warto, że z roku na rok odsetek ten wzrasta. Dostępne badania, przeprowadzone w 2020 roku mówią jasno. Już 17,9% niemowląt i 23,1% w wieku 13-36 miesięcy osiąga za dużą masę ciała. Jest to już powód, by otyłość nazwać epidemią. Polska niestety nie odstaje w niczym od tej niezdrowej tendencji od reszty świata.

Otyłość i nadwaga to tylko wygląd? 

Otyłość zarówno u dorosłych jak i u dzieci prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Nie chodzi jedynie o wygląd. Zbyt duża masa ciała prowadzi do cukrzycy i chorób krążenia. Udowodniono, że sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów i zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Przez otyłość i nadwagę możemy mieć problem z układem kostno-stawowym i bezdechem nocnym. Jak widać zbyt wysoka ciałą jest po prostu niebezpieczna dla naszego życia.

Czego dotyczy podatek cukrowy?

Podatku cukrowego nie płaci się jedynie od napojów gazowanych. Choć to właśnie od one mają w sobie największą ilość cukrów i substancji słodzonych. Jednak podatek cukrowy obejmuje również:

  • wyroby akcyzowe,
  • żywność specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • preparaty do żywienia niemowląt,
  • wyroby medyczne

Jednak podatek cukrowy dotyczy także produktów, których udział soku owocowego, warzywnego lub ich mieszanek, wynosi nie mniej niż 20% składu, a ilość cukru w tym samym czasie jest mniejsza lub równa 5 g na każde 100 ml napoju, oraz roztworów węglowodanowo-elektrolitowych, w których zawartość cukru jest równa lub mniejsza 5 g na każde 100 ml napoju. Co więcej opłata ta naliczana jest także do produktów, w których na pierwszym miejscu w składzie znajdują się mleko i jego przetwory, czyli jogurty, maślanki, mleko zsiadłe, czy kefiry. 

opłata cukrowa 2021
fot. Pixabay.com

Gdzie widzimy skutki wprowadzenia podatku cukrowego?

To, że podatek cukrowy wprowadzono od 1 stycznia 2021 roku zdążyliśmy zauważyć już w sklepach spożywczych. Jednak nawet duże sieci restauracji nie mogą być obojętne na wprowadzenie tak wysokiej dodatkowej opłaty od produktów słodzonych.

Sieć McDonald’s potwierdziła, że z powodu opłaty cukrowej zniosła możliwość wyboru napojów słodzonych w swoich promocyjnych zestawach.

Na dzień dzisiejszy korzystając z oferty okazYEAH! klienci restauracji mają do wyboru jedynie wodę gazowaną lub niegazowaną. Ponadto sieć podkreśla, że okazje dostępne w aplikacji są czasowe i nie wykluczają, że z czasem przywrócą wybór napoi słodzonych do zestawów promocyjnych. 

Opłata zwana podatkiem cukrowym może być dość kontrowersyjna. Wielu Polaków burzy się twierdząc, że państwo nie powinno ich w taki ingerować w ich życie i wywierać nacisk na zdrowy tryb życia. Jedno jest pewne: dane dotyczące cukrzycy i otyłości mówią jasno. Polacy potrzebują odmiany, by móc cieszyć się zdrowiem przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here