ból pleców
fot. Unsplash.com

Ból kręgosłupa to przypadłość, na którą cierpią miliony Polaków. Czym może być spowodowany i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Bolące plecy – jakie mogą być przyczyny?

Ból pleców może dotknąć osoby w każdym wieku. Nawet dzieci. Fizjoterapeuci i lekarze zwracają uwagę na błędy, które popełniają rodzice już w pierwszych latach życia dziecka.

Zaczyna się od tego, że rodzice porównują swoje pociechy do innych, więc próbują wyćwiczyć z nimi umiejętność siadania. Maluch zaczyna naukę siadania między 7, a 9 miesiącem życia. Granica ta może się nieznacznie przesunąć.

Jeśli rodzic próbuje przyspieszyć ten proces, obkłada dziecko poduszkami, lub sadza w takiej pozycji, że dziecko by utrzymać równowagę ma zaokrąglone plecy. W ten sposób możemy tylko zaszkodzić.

To samo tyczy się nauki wielu czynności. Na przykład w późniejszym czasie nauki chodzenia. Rehabilitanci zwracają uwagę na to, że chodziki mogą szkodzić. Wraz z lekarzami apelują, by pozwolić dziecku rozwijać się w swoim tempie.

Pozwoli to mu wzmocnić mięśnie kręgosłupa, a co za tym idzie, zapobiegniemy w ten sposób problemom z plecami w przyszłości.

Nie tylko pierwszy rok życia ma znaczenie. Bóle pleców często zdarzają się osobom, które prowadzą siedzący tryb życia, a więc większości z nas. Ból kręgosłupa może być również spowodowany nieprawidłową postawą, niewygodnym materacem na którym śpimy, czy ciążą.

W tym ostatnim przypadku ból spowodowany jest przeniesieniem środka ciężkości, przez co możemy mieć problem z nadwyrężeniem kręgosłupa.

Ból kręgosłupa powodują także zwyrodnienia, stany zapalne, nadwaga, a nawet długotrwały stres.

W którym miejscu boli kręgosłup?

W zależności od tego, w którym miejscu boli nas kręgosłup, możemy poradzić sobie na różne sposoby. W jakim miejscu najczęściej bolą nas plecy?

Ból w odcinku lędźwiowio-krzyżowym jest następstwem przyczyn mechanicznych. Przeciążamy nasze kręgosłupy nieodpowiednią postawą lub zbyt dużym obciążeniem, które próbujemy podnieść.

Lędźwia i krzyże są odcinkami kręgosłupa, które najczęściej podają pacjenci. Są to także odcinki najbardziej narażone na przeciążenia.

Często także narzekamy na ból w części szyjnej. Ten zaś prócz, jak potocznie twierdzimy „złej pozycji w czasie snu. Spowodowany może być przewlekłym stresem i napięciem mięśniowym. W takiej sytuacji pomocny może okazać się masaż u specjalisty.

ból kręgosłupa
fot. Unsplash.com

Kręgosłup może nas boleć także w odcinku piersiowym. Bardzo często ból ten spotyka osoby po 60 roku życia. Prócz tego może być powodowany zbyt długim staniem, ciążą,a nawet stresem.

Zanim weźmiemy środki przeciwbólowe

Gdy zaczyna nas boleć kręgosłup, nie sięgajmy od razu po środki przeciwbólowe. Ból to metoda naszego organizmu na to, by zwrócić naszą uwagę na pojawiający się problem. Jeśli pojawia się ból kręgosłupa, zamiast faszerować się tabletkami, lepiej wstać od biurka i porozciągać się. 

Aby kręgosłup nie bolał, najważniejsze jest jednak przeciwdziałanie. Dzięki temu, że pilnujemy swojej postawy. Pilnujemy, by chociaż raz na godzinę wstać od biurka i poćwiczyć, unikniemy bólu pleców.

Warto również na home office zapewnić sobie odpowiednie miejsce do pracy. Kanapa i miękki fotel, mimo, że kuszą wygodą, na dłuższą metę się nie sprawdzą. Laptop na kolanach nie jest dobrym pomysłem. Lepiej sprawdzi się krzesło i choćby kawałek stołu kuchennego. Nie ława, nad którą będziemy musieli się pochylać. 

Ćwiczenia pomagające w bólu kręgosłupa

Ćwiczenia, które proponowane są nawet kobietom w ciąży, odciążają kręgosłup. Co więcej, przynoszą one ukojenie. Nie tylko możemy w ten sposób wzmocnić plecy, ale także uśmierzyć ból. 

Przed każdorazowym rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy się rozgrzać. Ochroni to nas przed nadwyrężeniem i urazem.

Ćwiczenie 1

Pozycja wyjściowa: klęk podparty, kręgosłup w lini prostej i wciągnięty brzuch

Ćwiczenie polega na naprzemiennym podnoszeniu głowy w górę (wdech) i powolnym opuszczaniu jej, wypychając środkową część kręgosłupa (wydech). Robimy w ten sposób coś na kształt kociego grzbietu. 

Ćwiczenie możemy powtórzyć kilkukrotnie

ćwiczenia na ból kręgosłupa
fot. Unsplash.com

Ćwiczenie 2 

 klęk podparty, 

To ćwiczenie zaczynamy od ściągnięcia łopatek i skontrolowaniu, czy mamy prosty kręgosłup (wdech). Następnie siadamy na piętach, robiąc ukłon. Ręce należy wyciągnąć jak najbardziej do przodu robiąc wydech.

Ćwiczenie 3 

Pozycja wyjściowa: Leżenie na plecach, kolana ugięte, stopy postawione na macie

W czasie tego ćwiczenia cały czas regularnie oddychamy. Ćwiczenie polega na podniesieniu bioder w górę i wytrzymaniu w ten sposób około 8 sekund. Po tym czasie delikatnie opuszczamy biodra. 

Tak proste ćwiczenia potrafią uporać się z bólem kręgosłupa, który spowodowany jest naszą złą postawą w ciągu dnia. Wykonuj je regularnie, a zobaczysz różnicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here