Czym jest rodzicielstwo bliskości
fot. Pixabay.com

Rodzicielstwo bliskości nie jest sztywną metodą wychowywania dzieci. Jest propozycją dla wszystkich rodziców, którzy chcą wychować dzieci na osoby wrażliwe i szczęśliwe. To chęć zrozumienia zachowań dziecka i umiejętne interpretowanie jego potrzeb. 

Czym jest rodzicielstwo bliskości? 

Rodzicielstwo bliskości ma być dla rodziców wsparciem. Nie są to przykazania, których mamy się mocno trzymać, a raczej rady i wskazówki. Co więcej, ta forma wychowania stara się pomóc rodzicom, którzy chcą zrozumieć swoje pociechy. Rodzicielstwo bliskości opiera się na 7 podstawowych zasadach, które zwane są filarami. Czym tak naprawdę jest ta propozycja wychowania? Czy to rzeczywiście metoda na wychowywanie dzieci, którym wolno wszystko?

Filary Rodzicielstwa Bliskości

Być blisko i tworzyć więzy

Bliskość od chwili narodzin i nawiązywanie kontaktu zaraz po porodzie jest ważna do nawiązania więzi z dzieckiem. Nie tylko chodzi o bliskość fizyczną, ale również o tą psychiczną. Już od samego początku.

jak wychować szczęśliwe dziecko
fot. Pixabay.com

Noszenie noworodka

Ile razy każda mama słyszała “Nie noś, bo przyzwyczaisz”? Który z rodziców zastanawiał się, do czego może przyzwyczaić się noworodek? Do bliskości rodziców, do tego, że może na nich liczyć, do miłości. Dzieci noszone na rękach lepiej się rozwijają, rzadziej miewają kolki i chętniej poznają świat. Co ważne, zasada ta nie tyczy się jedynie samego noszenia niemowlaka, ale również przytulania, głaskania, a na wcześniejszych etapach życia masaży w czasie pielęgnacji. 

Karmienie piersią

Może to być filar dość kontrowersyjny. Warto pamiętać, że pokarm mamy jest najlepiej zbilansowany i dostosowany do potrzeb dziecka. Rodzicielstwo bliskości nie wyklucza rodziców, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogą karmić w ten sposób. Jednak nadal często zdarzają się rodzice, którzy postanawiają karmić dziecko mlekiem modyfikowanym,  bez wyraźnej przyczyny. Rodzicielstwo bliskości propaguje więc naturalne karmienie i stara się wspierać rodziców w tej decyzji. 

Równowaga w rodzinie

Jest to najważniejszy punkt, który określa rodzicielstwo bliskości. Równowaga ta dotyczy potrzeb członków rodziny. Nie tylko potrzeb rodziców. Ten rodzaj wychowania stawia na pokazanie rodzicom, jak wyglądają poszczególne sytuacje z życia codziennego oczami dziecka, a później nastolatka. Jeśli rodzice zrozumieją, czego potrzebuje ich dziecko, nauczą się odpowiednio odczytywać sygnały, które ono im wysyła.

Mogą dzięki temu po pierwsze spokojnie podejść nawet do histerii dziecka. Po drugie dziecko, które jest zrozumiane przez opiekuna, a nie jedynie uciszane, czuje się szanowane, a jego potrzeby mogą zostać szybciej zaspokojone.

Rodzicielstwo bliskości to spanie z nim?

jak uniknąć histerii dziecka
fot. Pixabay.com

To, czy rodzic będzie spał z dzieckiem zależy od niego. W pierwszych miesiącach życia z pewnością takie rozwiązanie ułatwia odpowiednią opiekę nad dzieckiem w czasie jego częstych nocnych wybudzeń. Ponieważ jednak nie każdy może chcieć spać w jednym łóżku z maleńkim dzieckiem, ten sposób wychowywania rodziny mówi, że można po prostu spać z dzieckiem w jednym pomieszczeniu. Czy to będzie łóżeczko w sypialni rodziców, czy kołyska, bliskość rodziców sprawia, że szybciej mogą oni zareagować na płacz i przebudzenie malucha, a więc łatwiej uspokoić i położyć je spać. 

Reagowanie na płacz

Jest to kolejna z kontrowersyjnych sytuacji, w czasie których rodzice często czują się zagubieni i nie do końca wiedzą, komu zaufać i czyjej rady posłuchać. Warto posłuchać więc siebie. W rodzicielstwie bliskości wierzy się, że płacz jest sposobem na komunikację dziecka. Skoro dziecko płacze, to znaczy że coś jest nie tak. Przez pierwsze miesiące życia jedynie w ten sposób potrafi się ono komunikować z rodzinom i mówić o swoich potrzebach.

Rodzicielstwo bliskości sprzeciwia się więc uczeniu dzieci przesypiania całej nocy przez przeczekanie płaczu. Nie ma tu mowy o tym, by dziecko się wypłakało i uspokoiło. To jak pokazanie maluchowi, że są momenty, gdy jest zdany jedynie na siebie i nie może liczyć na pomoc rodziców. 

Słuchanie rad odpowiednich osób

Po narodzinach, zwłaszcza gdy jest to nasze pierwsze dziecko, nagle dookoła nas znajdują się specjaliści od wychowywania. Warto więc pamiętać, by przesiewać wszelkie rady i nie przejmować się zbyt długo tymi, które potrafią nawet nas zranić.

Słuchajmy rad bardziej doświadczonych. Jednak pamiętajmy o tym by trzymać się naszych przekonań. Najważniejsze jest przecież dobro dziecka. Wszelkie rady, które mają na celu wytresować malucha powinny być szybko puszczone w niepamięć.

Rodzicielstwo bliskości zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród rodziców. Świat, w którym panuje szacunek do drugiej osoby i wspólne rozwiązywanie problemów zamiast kar to świat, jakiego pragniemy. Skoro jest to wychowywanie dzieci poprzez wspólne szanowanie swoich potrzeb, to dlaczego by nie spróbować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here