Zima to szczególny czas, gdy nasze włosy się niszczą i puszą. Jakich błędów nie popełniać, by cieszyć się lśniącymi włosami? Co robić, by nasze włosy wyglądały na zadbane nawet zimą?
Dlaczego włosy się niszczą?
Nasze włosy i skóra głowy, by wyglądać zdrowo, potrzebują odpowiednich warunków. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, czy niska temperatura na zewnątrz z pewnością im nie służą. Ponadto my nie wspieramy ich należycie. Do zabiegów, które niszczą nasze włosy zaliczyć można:
- lokowanie,
- suszenie,
- prostowanie,
- częste farbowanie,
- stylizacja
Niestety te codzienne czynności osłabiają nasze włosy, przez co mogą być one szybciej się niszczyć. Zniszczone włosy prócz utraty blasku i sprężystości tracą swój ładny wygląd. Również fakt, że zima jest tą porą roku, w czasie której częściej chorujemy, nie pomaga.
Nawet zwykłe przeziębienie potrafi znacząco obniżyć kondycję naszych włosów. Także nieodpowiednia dieta może sprawić, że nasze włosy będą słabsze. Dlatego warto zadbać o to, by zwłaszcza w czasie zimy, wzbogacić nasze menu o kilka wartościowych składników. Są nimi:
- witamina C zawarta w cytrusach, papryce, pomidorach i porzeczkach,
- witamina A zawarta w jajkach, serach, mięsie, a także w szpinaku czy mleku
- witamina E zawarta w olejach roślinnych, rybach, szpinaku czy ryżu.
- witamina B zawarta w ziemniakach, wątrobie, wieprzowinie, czy fasoli
Witaminy te wpływają na wzmocnienie i odbudowę włosów. Rozgrywają również ważną rolę we wzroście włosów.
Co zrobić, by zadbać o włosy zimą
Dbanie o włosy zimą musi być kompleksowe. Nie wystarczy tylko zmienić dietę, lub tylko zrezygnować ze stylizacji.Aby cieszyć się z posiadania pięknych i śniących włosów, musimy się nimi porządnie zaopiekować.
Wybierz odpowiedni szampon
Delikatny szampon bez zbędnych składników będzie potrzebny naszym włosom zwłaszcza zimą. Możemy wybrać naturalny szampon bez parabenów, konserwantów, silikonów i SLS. Taki szampon zaopiekuje się odpowiednio włosami. Możemy również wypróbować szampony w kostce. Cechuje je dobry, naturalny skład. Dodatkowo dzięki nim możemy zadbać o środowisko.
Odżywka
Używając naturalnych kosmetyków do skóry głowy i włosów, musimy również co mycie używać odpowiedniej do naszego typu włosów odżywki. Takiej, która nie obciąży, ale dostarczy odpowiednich składników odżywczych. Brak SLSów i silikonów może sprawiać, że nasze włosy na początku będą wydawały się szorstkie (w rzeczywistości szkodliwe substancje pokrywają jedynie włos i nie pozwalają składnikom odżywczym się dostać do wewnątrz. Ich brak sprawia, że odżywka nareszcie może zacząć działać). Jednak po dłuższym stosowaniu, odwdzięczą się nam jeszcze większą miękkością i zdrowym wyglądem.
Maska
Co dwa-trzy mycia powinnaś używać maski do włosów. Jest ona bardziej skoncentrowana od odżywki i dostarcza włosom większej ilości składników odżywczych. Na początku swojej drogi z naturalnymi szamponami, możesz używać maski częściej. Później zacznij używać jej naprzemiennie z odżywką. Jeśli chcesz, możesz stworzyć własną maskę do włosów. Przepis znajdziesz na przykład tutaj.
Olejowanie włosów
O ile odżywka i maska po każdym myciu włosów jest tym, co powinno nam wejść w krew niezależnie od pory roku, tak zimą nasze włosy potrzebują dodatkowej ochrony i odżywienia. To może dać nam olejowanie włosów. Metoda ta jest coraz częściej i chętniej stosowana, a pochodzi z Indii. Hinduski, które słyną z pięknych włosów regularnie, raz-dwa razy w tygodniu używają olejów do olejowania włosów.
Unikanie suchego powietrza
Zimą nasze ogrzewane mieszkania cechuje suche powietrze. Nie służy ono włosom. Ponadto używanie suszarki po myciu włosów również je niszczy. Dlatego warto zrezygnować z suszenia suszarką w okresie zimy i zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy.
Chroń je przed zimnem!
Nagłe zmiany temperatur negatywnie wpływają na nasze włosy. Dlatego gdy wychodzimy na mróz, nie zapominajmy o czapce. Możemy dodatkowo schować pasma pod kurtkę, dzięki czemu uchronimy je przed ciągłym ocieraniem się o szaliki i płaszcze.
Zmień fryzurę
Zimą włosy związane w kucyk, lub zaplecione w warkocz z pewnością będą lepiej wyglądały i mniej będą się elektryzowały niż włosy rozpuszczone. Warto więc zmienić fryzurę i mieć włosy zaplecione.
Włosy to cecha rozpoznawcza każdej kobiety. Warto o nie zadbać zwłaszcza zimą, gdy potrzebują one naszej szczególnej uwagi. Zaopiekowane i zadbane włosy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem przez cały rok.