włosy zimą
fot. Pixabay.com

Zima to szczególny czas, gdy nasze włosy się niszczą i puszą. Jakich błędów nie popełniać, by cieszyć się lśniącymi włosami? Co robić, by nasze włosy wyglądały na zadbane nawet zimą? 

Dlaczego włosy się niszczą?

Nasze włosy i skóra głowy, by wyglądać zdrowo, potrzebują odpowiednich warunków. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, czy niska temperatura na zewnątrz z pewnością im nie służą. Ponadto my nie wspieramy ich należycie. Do zabiegów, które niszczą nasze włosy zaliczyć można:

  • lokowanie,
  • suszenie,
  • prostowanie,
  • częste farbowanie,
  • stylizacja

Niestety te codzienne czynności osłabiają nasze włosy, przez co mogą być one szybciej się niszczyć. Zniszczone włosy prócz utraty blasku i sprężystości tracą swój ładny wygląd. Również fakt, że zima jest tą porą roku, w czasie której częściej chorujemy, nie pomaga.

Nawet zwykłe przeziębienie potrafi znacząco obniżyć kondycję naszych włosów. Także nieodpowiednia dieta może sprawić, że nasze włosy będą słabsze. Dlatego warto zadbać o to, by zwłaszcza w czasie zimy, wzbogacić nasze menu o kilka wartościowych składników. Są nimi:

  • witamina C zawarta w cytrusach, papryce, pomidorach i porzeczkach, 
  • witamina A zawarta w jajkach, serach, mięsie, a także w szpinaku czy mleku
  • witamina E zawarta w olejach roślinnych, rybach, szpinaku czy ryżu.
  • witamina B zawarta w ziemniakach, wątrobie, wieprzowinie, czy fasoli

Witaminy te wpływają na wzmocnienie i odbudowę włosów. Rozgrywają również ważną rolę we wzroście włosów.

Co zrobić, by zadbać o włosy zimą

Dbanie o włosy zimą musi być kompleksowe. Nie wystarczy tylko zmienić dietę, lub tylko zrezygnować ze stylizacji.Aby cieszyć się z posiadania pięknych i śniących włosów, musimy się nimi porządnie zaopiekować. 

Wybierz odpowiedni szampon

Delikatny szampon bez zbędnych składników będzie potrzebny naszym włosom zwłaszcza zimą. Możemy wybrać naturalny szampon bez parabenów, konserwantów, silikonów i SLS. Taki szampon zaopiekuje się odpowiednio włosami. Możemy również wypróbować szampony w kostce. Cechuje je dobry, naturalny skład. Dodatkowo dzięki nim możemy zadbać o środowisko. 

Odżywka

Używając naturalnych kosmetyków do skóry głowy i włosów, musimy również co mycie używać odpowiedniej do naszego typu włosów odżywki. Takiej, która nie obciąży, ale dostarczy odpowiednich składników odżywczych. Brak SLSów i silikonów może sprawiać, że nasze włosy na początku będą wydawały się szorstkie (w rzeczywistości szkodliwe substancje pokrywają jedynie włos i nie pozwalają składnikom odżywczym się dostać do wewnątrz. Ich brak sprawia, że odżywka nareszcie może zacząć działać). Jednak po dłuższym stosowaniu, odwdzięczą się nam jeszcze większą miękkością i zdrowym wyglądem. 

Maska

Co dwa-trzy mycia powinnaś używać maski do włosów. Jest ona bardziej skoncentrowana od odżywki i dostarcza włosom większej ilości składników odżywczych. Na początku swojej drogi z naturalnymi szamponami, możesz używać maski częściej. Później zacznij używać jej naprzemiennie z odżywką. Jeśli chcesz, możesz stworzyć własną maskę do włosów. Przepis znajdziesz na przykład tutaj

Olejowanie włosów

O ile odżywka i maska po każdym myciu włosów jest tym, co powinno nam wejść w krew niezależnie od pory roku, tak zimą nasze włosy potrzebują dodatkowej ochrony i odżywienia. To może dać nam olejowanie włosów. Metoda ta jest coraz częściej i chętniej stosowana, a pochodzi z Indii. Hinduski, które słyną z pięknych włosów regularnie, raz-dwa razy w tygodniu używają olejów do olejowania włosów. 

Unikanie suchego powietrza

jak dbać o włosy zimą
fot. Pixabay.com

Zimą nasze ogrzewane mieszkania cechuje suche powietrze. Nie służy ono włosom. Ponadto używanie suszarki po myciu włosów również je niszczy. Dlatego warto zrezygnować z suszenia suszarką w okresie zimy i zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy.

Chroń je przed zimnem!

Nagłe zmiany temperatur negatywnie wpływają na nasze włosy. Dlatego gdy wychodzimy na mróz, nie zapominajmy o czapce. Możemy dodatkowo schować pasma pod kurtkę, dzięki czemu uchronimy je przed ciągłym ocieraniem się o szaliki i płaszcze. 

Zmień fryzurę

włosy zimą jak dbać
fot. Pixabay.com

Zimą włosy związane w kucyk, lub zaplecione w warkocz z pewnością będą lepiej wyglądały i mniej będą się elektryzowały niż włosy rozpuszczone. Warto więc zmienić fryzurę i mieć włosy zaplecione.

Włosy to cecha rozpoznawcza każdej kobiety. Warto o nie zadbać zwłaszcza zimą, gdy potrzebują one naszej szczególnej uwagi. Zaopiekowane i zadbane włosy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here