Jak radzić sobie z wypadaniem włosów

Widząc kilkanaście wypadających włosów na grzebieniu po kolejnym czesaniu, wielu zaczyna panikować i podejmuje natychmiastowe działania w celu zachowania włosów. Niektórzy w niekontrolowany sposób przyjmują witaminy na wypadanie włosów, inni starają się rzadziej myć i czesać włosy, aby nie widzieć opadania włosów. Jednak włosy powinny wypadać i to jest całkowicie normalne. Stopa wypadania włosów dziennie u zdrowej osoby wynosi od 50 do 100 włosów. Włosy rosną cyklicznie, więc wypadanie jest tylko częścią naturalnego procesu. W miejscu martwego włosa z cebulki wyrasta nowy. Ale czasami proces ten jest zakłócany.

Leczenie wypadania włosów

Jak zrozumieć, czy istnieje problem, do którego specjalisty się zwrócić i co zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów w przyszłości — przeczytaj nasz artykuł.

Rodzaje i przyczyny wypadania włosów

Poważne wypadanie włosów może wskazywać na obecność poważnych zakłóceń w ciele. Naukowa nazwa owłosienia to łysienie. Ze względu na różnicę przyczyn prowadzących do łysienia można wyróżnić dwie duże grupy:

1. Łysienie anagenowe-występuje z powodu narażenia na leki, chemikalia lub promieniowanie. Najbardziej uderzającym przykładem takiego łysienia jest całkowita utrata włosów na tle radioterapii lub chemioterapii u pacjentów z rakiem. Po ustaniu ekspozycji na czynnik, który spowodował wypadanie, wzrost zostaje przywrócony. Nie ma specyficznego leczenia.

2. Łysienie telogenowe-Występuje pod wpływem różnych chorób lub stanów, może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Ostry może przebiegać około sześciu miesięcy, a następnie ustępować, przewlekły trwa dłużej niż sześć miesięcy, w niektórych przypadkach — przez wiele lat.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów i łysienie przeraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Wielu facetów zaczyna wcześnie tracić włosy z powodu predyspozycji genetycznych. Przyczyny wypadania włosów u młodych dziewcząt są bardziej rozległe:

* niedobór składników odżywczych w wyniku przestrzegania ścisłej diety, w szczególności niedoboru żelaza, cynku i lizyny;
* brak równowagi hormonalnej w okresie dojrzewania, po porodzie, w okresie menopauzy, w wyniku rezygnacji z doustnych środków antykoncepcyjnych;
* niektóre choroby endokrynologiczne i przewlekłe;
* narażenie na temperatury-odmowa noszenia czapek w mrozie, częste suszenie włosów gorącym powietrzem, regularne stosowanie urządzeń do stylizacji;
* stres;
* długotrwałe przyjmowanie określonej grupy leków – przeciwdepresyjnych, tabletek hormonalnych, środków przeczyszczających, leków moczopędnych i innych;
* częste perm, stosowanie agresywnych farb do włosów, niewłaściwie dobrane produkty do pielęgnacji.

Jeśli regularnie obserwujesz, że twoje włosy są luźne i martwisz się o to — skonsultuj się z trychologiem. Tylko ten specjalista będzie w stanie ustalić przyczynę twojego roweru i przepisać ci odpowiednie leczenie.

Jakie testy należy wykonać

Aby ustalić dokładną przyczynę, należy wykonać następujące testy w przypadku wypadania włosów:

* biochemiczne badanie krwi;
* badanie krwi na hormony płciowe i hormony tarczycy;
* analiza spektralna włosów.

Na podstawie zebranych danych lekarz może skierować Cię na dodatkowe badania. W zależności od uzyskanych danych trycholog może również zlecić konsultację z pokrewnym specjalistą, w szczególności endokrynologiem.

Jeszcze więcej informacji na stronie – wrosinski.pl/zabiegi/leczenie-wypadania-wlosow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here