Musisz zająć czymś swojego malucha, ale nie chcesz go sadzać przed telewizorem? Świetna decyzja! Oto pomysły na zabawy dla maluchów.
Dlaczego telewizor to zły pomysł?
Zajęcie dzieci innymi zabawami, zamiast pozwalać mu spędzać godziny przed telewizorem z pewnością dobrze wpłynie na jego wzrok i samopoczucie. Ekrany sprawiają, że mózg dziecka jest przemęczony. Doprowadza to do przebodźcowania, a takiego malucha trudniej już opanować.
Nie zawsze możemy poświęcić całą naszą uwagę dziecku, dlatego warto znać tych kilka zabaw, by dziecko mogło przez chwilę pobawić się samo. Warto jednak pamiętać, że takie maluchy szybko się nudzą.
Dziecko w wieku około 3 lat potrafi skupić swoją uwagę na jednej zabawie około 15 minut. Po tym czasie się nudzi i albo uatrakcyjnimy mu zabawę, albo najlepiej jeśli ją zmienimy.
Inaczej dziecko samo zacznie wymyślać pewne modyfikacje naszej propozycji. O ile taka kreatywność ze strony dziecka powinna nas wprowadzać w zachwyt i dumę, o tyle będziemy musieli zwrócić uwagę na to, czy dziecko czegoś nie niszczy.
W końcu ściana może okazać się po pewnym czasie atrakcyjniejszą powierzchnią malowania kredkami od papieru.
Wielkim błędem, jaki popełniamy jako rodzice małych dzieci jest… wtrącanie się. Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata i potrafią świetnie zająć się same.
Jednak my dorośli często niepotrzebnie wtrącamy się w ich zabawy, tłumaczymy zasady tak, jakby to była nasza zabawa. Tymczasem zabieramy nam szansę na przyszłą samodzielną zabawę malucha i naszą chwilę dla siebie.
Zabawy dla 2-3 latków
Układanie puzzli
My – rodzice często boją się, że nasze pociechy nie dadzą z czymś rady. Są na coś za małe. Dlaczego więc kolejne nasze dzieci, mając do dyspozycji zabawki swoje i swojego starszego rodzeństwa nie mają problemów z zabawą? 😉
Układać puzzle mogą już nawet dwulatki. Jeśli boimy się, że dziecko może połknąć lub zniszczyć małe elementy, wybierzmy puzzle dużych rozmiarów. Możemy również kupić ekologiczne, drewniane puzzle, które nie tylko pozwolą dziecku się bawić w tą znaną od lat zabawę, ale także da mu szansę na interakcję z różną gramaturą.
Malowanie
Najlepiej farbami. Najbardziej efektywnie, jeśli pozwolimy się dziecku pobrudzić. Aby tak było i rodzice nie niszczyli swojego zdrowia psychicznego, warto założyć dziecku na tą okazję ubrania, które mogą zniszczyć, lub specjalny foliowy fartuszek.
Warto zadbać również o przestrzeń wokół “pracowni”. Jeśli boimy się, że dziecko zniszczy podłogę farbami – połóżmy na nią folię
Wybierając bezpieczniejszą wersję – z kredkami, zwróćmy uwagę na to by były one wygodne dla małych rączek dzieci. W przedszkolach panie proponują grube kredki. Takie łatwiej chwycić maluchowi do ręki.
Zabawy zręcznościowe
Polegające na np przełożeniu klocków konkretnego koloru do pudełka. Ćwiczenie małej motoryki to bardzo ważny etap w rozwoju fizycznym małego dziecka.
Aby ją ćwiczyć możemy również bawiąc się w wędkarzy. Do tej zabawy potrzebne będą słomki i surowy makaron rurki. Słomki są naszymi wędkami, a zadanie polega na złowieniu jak największej liczby rybek.
Innym pomysłem jest pomieszanie substancji różnej wielkości. Np mąkę z fasolą. Damy dzieciom możliwość doświadczania różnych gramatur substancji, a przy tym będą one miały niezłą zabawę.
Slime, ciastolina, plastelina
Jest to zgrana ekipa. Można się na nich wyżyć i zabawę tą polecamy nawet rodzicom 😉 Zarówno slime jak i ciastolinę, a także np piasek kinetyczny i tym podobne masy możemy łatwo zrobić samemu w domu. Sam etap produkcji również może okazać się wspaniałą, wspólną zabawą.
Ruszmy się – ćwiczenia na motorykę dużą
Ćwiczenie dużej motoryki pozwala na rozwój fizyczny. Ćwiczymy ją np bieganiem, skokami, rzucaniem lub kulaniem piłki i tym podobnym zajęciom. Nie masz pojęcia co z tym zrobić?
Pamiętasz zabawę w figurki? “Figurki, figurki zmieniajcie się…”. Może wolisz tor przeszkód? Nie na szybkość, żeby nie stało się nic złego, ale na np dokładność. Przeniesienie piłki z jednego miejsca na drugie.
Niech dziecko w czasie przenoszenia skacze jak żabka, turla się lub idzie tyłem… Dostosuj zadania do wieku i możliwości dziecka.
Dzieci uwielbiają udawać dorosłych. Świetną zabawą będzie dla nich pieczenie ciasta z mamą, czy krojenie warzyw na sałatkę. Wystarczy, że pozwolimy im kroić ugotowane warzywa, by nie zrobiły sobie krzywdy.
Sprawdź także: