rośliny oczyszczające powietrze
fot. Pixabay

Zima nie sprzyja czystemu powietrzu w naszych domach. Smog za oknem, który wdziera się do pomieszczeń, dym papierosowy, dym pochodzący z kominka, a także pleśni i grzyby, które zanieczyszczają powietrze szkodzą naszemu zdrowiu.

Nic dziwnego, że szukamy jak najbardziej naturalnych sposobów na poradzenie sobie z zanieczyszczonym powietrzem. Na szczęście istnieją rośliny, które oczyszczają powietrze. Sprawdź, jaką roślinę warto mieć na swoim parapecie i czy istnieją rośliny antysmogowe.

Naturalne oczyszczanie powietrza

O oczyszczających powietrze właściwościach kwiatów wiadomo już dawno. Nawet nasze babcie miały w swoich domach kwiaty, które dbały o jakość powietrza. Na babcinym parapecie znaleźć można było m.in paprocie, czy sansewieria.

Może i rośliny nie są w stanie w tak krótkim czasie oczyścić idealnie powietrze w mieszkaniu. Z pewnością zaś nie poradzą sobie ze smogiem tak jak komercyjne oczyszczacze powietrza. Jednak bezdyskusyjnie oprócz poprawy powietrza, poprawiają wygląd i wilgotność każdego pomieszczenia. 

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze?

Istnieje kilka mechanizmów, dzięki którym rośliny bronią się przed szkodliwymi substancjami, które je otaczają. Dzięki temu również oczyszczają powietrze z toksyn i substancji szkodliwych. Podstawowym elementem, który pozwalają roślinie oczyszczać powietrze jest wymiana gazowa.

jakie rośliny oczyszczają powietrze
fot. Pixabay.com

Dzięki niej roślina pobiera powietrze ją otaczające, by zamienić dwutlenek węgla w tlen (lub nocą tlen w dwutlenek węgla). W tym celu pobiera zanieczyszczone powietrze i transportuje wewnątrz organów. Neutralizacja szkodliwych substancji zachodzi w korzeniach i glebie.

Roślinom pomagają w tym bakterie, które znajdują się w podłożu. Im lepszy dostęp powietrza do podłoża, tym większa szansa że nasza roślina poradzi sobie z zanieczyszczeniami.

Jakie substancje potrafią zneutralizować domowe rośliny?

Rośliny doniczkowe, które możemy z łatwością kupić w większości kwiaciarni, pomogą oczyścić powietrze z substancji zawartych w farbach i rozpuszczalnikach, perfumach, lakierach, czy dezodorantach. Dzięki pomocy roślin doniczkowych zneutralizujemy benzol, trójchloroetylen, toluen… Na przykład paprotki poradzą sobie z usunięciem ksylenów i formaldehydów, a rapis wyniosły doskonale usuwa z powietrza amoniak.

Dodatkowo rośliny regulują wilgotność w domu i wytwarzają tlen, a więc pochłaniają dwutlenek węgla. Możemy znaleźć także takie rośliny, które tlen produkują również w nocy.

Czy istnieją rośliny antysmogowe?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musielibyśmy najpierw zapytać, czym jest smog. Są to przede wszystkim pyły zawieszone, których skrót to PM. W zależności od pochodzenia, pyły te mają różną wielkość cząsteczek. Dlatego oczyszczacze powietrza mają tak zróżnicowane filtry.

Rośliny w żaden sposób nie są w stanie “zjeść” pyłów, które nas otaczają. Jednak smog to nie tylko PM. To również inne substancje szkodliwe, z którymi już rośliny sobie poradzą. Składnikiem smogu może być choćby benzen. Z nim rośliny oczyszczające powietrze jak najbardziej sobie poradzą. 

rośliny antysmogowe
fot. Pixabay.com

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Wśród 310 tysięcy gatunków roślin na świecie, które do tej pory poznano i opisano, duża ich część oczyszcza powietrze. Między innymi dlatego rośliny mają tak ogromny wpływ na kondycję naszej planety.

Wśród roślin doniczkowych, które można spotkać w naszych domach, na szczególną uwagę zasługują wspomniane już paprocie, ale nie tylko. Są to także:

  • Rapis wyniosły (Rhapis excelsa)
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix)
  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
  • Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
  • Begonia (Begonia semperflorens)
  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
  • Aloes (Aloe vera)
  • Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
  • Aglaonema (Aglaonema Schott)
  • Złocień wielokwiatowy inaczej Chryzantema (Chrysanthemum morifolium)
  • Areka (Chrysalidocarpus lutescens)
  • Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
  • Asparagus gęstokwiatowy inaczej szparag Sprengera (Asparagus densiflorus)
  • Fikus benjamin inaczej figowiec płaczący (Ficus benjamina)
  • Daktylowiec niski (Phoenix roebelinii roebelenii)
  • Hoja różowa (Hoya carnosa)
  • Trzykrotka (Tradescantia)

Jak widać, wiele roślin, które pamiętamy z mieszkań naszych babć ma możliwość oczyszczania powietrza. Różnorodność kształtów i kolorów sprawia, że każdy dobierze sobie roślinę pasującą do stylu w jego domu. Może więc warto kupić jeszcze dziś jedną z nich?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here