Odpowiedni poziom wilgotności w domu czy mieszkaniu gwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie, ale także odpowiednie zdrowie. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie się znajdujemy, może odbić się na naszym zdrowiu. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób ją wyregulować.
Jaka wilgotność powietrza jest dla nas optymalna?
Wilgotność powietrza jest bardzo ważnym parametrem, który określa jakość powietrza. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka wilgotność powietrza może być wręcz niebezpieczna. By czuć się dobrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powinna panować w nim wilgotność między 40, a 60%.
Warto zauważyć, że wilgotność powietrza jest zależna od temperatury. Im wyższą temperaturę w mieszkaniu mamy, tym większą ilość wody w powietrzu powinniśmy utrzymać. Na ten przykład: w pokoju, w którym mamy temperaturę 19-20︒C, powinniśmy utrzymywać optymalną wilgotność między 55, a 60%.
Czym różni się wilgotność względna od bezwzględnej?
Wilgotność względna powietrza wyrażana jest w %. Jest to stosunek masy wody, która znajduje się w powietrzu do maksymalnej masy, która może zostać w danej temperaturze rozpuszczona.
Wilgotność bezwzględna zaś wyrażana jest w gramach na metr sześcienny. Mówi ona o masie wody, która obecna jest w 1 m³ powietrza.
Wilgotność względna mówi o tym, czy poziom nawilżenia powietrza jest wystarczający. Wilgotność względna jest zależna od temperatury i od wilgotności bezwzględnej.
Czy wilgotne powietrze w mieszkaniu może nam zaszkodzić?
Wilgotność powietrza w mieszkaniu przekraczająca 60% może być dla nas niezdrowe. Prócz tego, że za wysoki poziom nawilżenia może powodować bóle głowy, uczucie chłodu, czy rozklejanie się drewnianych elementów, może też powodować groźniejsze skutki.
Przez wysoką wilgotność powietrza mogą rozwijać nam się choroby reumatyczne lub nasilić ich objawy. Ponadto przez wysoką wilgotność powietrza w mieszkaniu mogą pojawić się chorobotwórcze grzyby i pleśni.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza może być spowodowana niesprawną wentylacją lub problemami z siecią wodno-kanalizacyjną. Problem może być również słabą izolacją fundamentów, albo nieszczelnym pokryciem dachu.
Zastanów się, czy nie stosujesz klimatyzacji i sprawdź, czy rynny i rury odprowadzające deszczówkę nie są zatkane.
W jaki sposób osuszyć powietrze w domu?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nie mamy uszkodzonych rur wodno-kanalizacyjnych, dachu, lub innych awarii, które mogą powodować wilgoć. Warto zainwestować w odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których wilgotność jest zbyt wysoka. By ją sprawdzić, zaopatrz się w higrometr.
Sprawdź też uszczelnienie okien. Większość plastikowych okien ma w tej chwili możliwość regulacji przepuszczalności. Warto wiedzieć, że zarówno za mocno uszczelnione jak i nieszczelne okna mogą być przyczyną zbyt wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Innymi metodami osuszenia powietrza w mieszkaniu są:
- elektryczny osuszacz powietrza,
- pochłaniacz wilgoci z granulatem,
- rośliny, zwłaszcza te które oczyszczają powietrze,
- zatrudnienie firmy osuszającej budynki,
Suche powietrze może być niebezpieczne
Niestety również zbyt niska wilgotność powietrza może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ze zbyt niską wilgotnością mamy do czynienia przede wszystkim w sezonie grzewczym, w upalne dni oraz w pomieszczeniach, w których działa klimatyzator.
Pierwszymi objawami suchego powietrza są drapanie w gardle, suchość w nosie, a także podrażnienie oczu. Kolejne objawy to pogorszenie się kondycji włosów i paznokci, spierzchnięte i popękane usta, a nawet niszczenie drewnianych elementów w domu. To jednak nie jedyne negatywne skutki niskiej wilgotności powietrza. Może ona nasilać objawy alergii i astmy, a także narażać nas na choroby bakteryjne i wirusowe.
Niszcząc nasze naturalne bariery ochronne, jakimi są śluzówki i zaburzając możliwość regeneracji komórek, za suche powietrze naraża nas na infekcje spowodowane wirusami i bakteriami.
Jak podwyższyć wilgotność w pomieszczeniach?
Najprościej i najłatwiej użyć nawilżacz powietrza. Jednak jaki nawilżacz powietrza wybierzemy, zależy od nas. Mamy wybór między nawilżaczami ewaporacyjnymi, ultradźwiękowymi lub parowymi. Jeśli suche powietrze w mieszkaniu sprawia problem jedynie w sezonie grzewczym, można sięgnąć po nawilżacze na kaloryfer.
Optymalna wilgotność powietrza zapewnia w mieszkaniu nie tylko komfort, ale także odpowiednie zdrowie. Warto regulować ilość wody w powietrzu zawczasu, zanim zacznie nam dokuczać zbyt wysoka, lub zbyt niska wilgotność.