dieta 2021
fot. Pixabay.com

Jak co roku, pewne diety i trendy żywieniowe królują nad innymi. Jaka dieta będzie zasługiwała na naszą szczególną uwagę w 2021 roku? Czego lepiej unikać, a co jest w stanie zmienić nasz wygląd na lepszy? Koniecznie sprawdź!

Dieta flexi wegetariańska

Flexible oznacza elastyczny. Dieta fleksistariańśka jest więc bardzo elastycznym wegetarianizmem. Nie chodzi w niej o to, by całkowicie porzucić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wskazuje jednak na dobroczynny wpływ ograniczenia mięsa w naszej diecie i zastąpienia go produktami typowo wegetariańskimi. Dieta ta nie ma sztywnych reguł i można powiedzieć, że jest to bardziej styl życia. Fleksistarianie starają się ograniczyć mięso.

Główną przyczyną świadomego ograniczenia spożywania mięsa jest fakt, jak mięso i jego przetwarzanie wpływa na środowisko. Udowodniono bowiem, że jedzenie mięsa ma negatywny wpływ na środowisko.

To zużywanie zarówno wód pitnych, jak i karczowanie lasów. Jedzenie mięsa ma pośredni wpływ na emisję gazów cieplarnianych. 

Polacy jedzą za dużo mięsa, a powiedzenie “nie ma mięsa, nie ma obiadu” w 2021 roku z pewnością będzie kulinarnym faux-pas.

Flexi wegetarianizm mylony jest z semiwegetarianizmem. Istotną różnicą między tymi dwoma jest fakt, że fleksistarianie starają się ograniczyć spożywanie każdego rodzaju mięsa.

Semiwege zaś nie jedzą tylko konkretnych produktów pochodzenia zwierzęcego, lub konkretnych rodzajów mięsa. Np nie jedzą mięsa czerwonego. 

jaka dieta w 2021
fot. Pixabay.com

Istnieją różne motywy rzucenia mięsa. Prócz tych związanych ze środowiskiem, możemy również przejść na elastyczny wegetarianizm z powodów etycznych lub zdrowotnych. 

Dieta ta może o połowę zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości. 

Przechodząc na jedną z tych najmodniejszych diet w 2021 roku starajmy się wprowadzić post od potraw mięsnych przynajmniej 3 dni w tygodniu.

Już to wystarczy, by zauważyć różnicę nie tylko na wadzę, ale przede wszystkim w ilości energii, jaką w sobie mamy.

DASH – dieta dla osób z wysokim ciśnieniem?

DASH to program żywieniowy stworzony przez dietetyków z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego. Jej głównym celem jest zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Jednak inną zaletą tej diety jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

Szacuje się, że ponad 15 mln Polaków ma podwyższone ciśnienie tętnicze. Większość z nich nawet o tym nie wie, lub bagatelizuje problem. Z nadwagą też mamy trudności.

Dieta DASH ma nam pomóc przez zredukowanie ilości sodu (soli), który dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Co ciekawe, dieta ta nie redukuje ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Opiera się ona na przyjmowaniu około 2000 kcal dziennie. 

Główną zasadą tego programu żywieniowego jest ograniczenie soli do około 6g dziennie. Jest to niecała łyżeczka soli kuchennej. Z tego powodu osoby stosujące dietę muszą zrezygnować z gotowych dań.

Nie jemy również wędlin, nie pijemy soków warzywnych i uważamy na wysoko przetworzone produkty. Białe pieczywo, biały ryż i makaron zamieniamy na zdrowsze, ciemne odpowiedniki.

Zamiast warzywnych soków, stosuąc DASH jemy 4 porcje warzyw i 4 porcje owoców dziennie, Nie musimy też uciekać przed chudym nabiałem i mięsem. Stosując ten plan żywieniowy powinniśmy zrezygnować również z picia kofeiny i napojów alkoholowych. W zamian otrzymamy szczupła sylwetkę i zdrowie, którym będziemy mogli cieszyć się latami.

Dieta objętościowa – ratunek dla głodomorów

modna dieta w 2021
fot. Pixabay.com

Główną zaletą diety objętościowej jest to, że najadają się na niej nawet osoby, które spożywają duże objętościowo posiłki.

Polega ona bowiem na jedzeni dowolnej ilości produktów niskokalorycznych. Jest to dieta lekkostrawna, w której znajdziemy duże ilości zarówno wody jak i błonnika. 

Stosując tą dietę, zaleca się jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, a także zup warzywnych i mleka oraz jogurtów bez tłuszczu. Produktami zakazanymi są za to masło, słodycze i słone przekąski. Powinniśmy także unikać serów, białego pieczywa oraz mięs z kaczki, gęsi lub wieprzowiny.

W tym roku modne będą diety, które stawiają nie tylko na naszą ulepszoną sylwetę, ale także mają wpływ na środowisko. Unikamy słodyczy i soli, stawiamy za to na surowe warzywa i owoce. Te według wszystkich modnych w 2021 roku diet są dozwolone w każdej ilości. Warto więc będąc na zakupach, większą uwagę przywiązać  do stoiska warzywnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here