zajęcia dla dzieci
fot. Pixabay.com

W dobie home office może nam zabraknąć pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci. Często mamy wyrzuty sumienia, że nasze pociechy spędzają zbyt wiele czasu przed ekranem telewizora lub komórki. Co więc zrobić, by to zmienić?

Ciekawe zajęcia dla dzieci

Organizowanie czasu dzieciom nie jest niczym nadzwyczajnym w dzisiejszych czasach. Domy kultury i ośrodki szkoleniowe wciąż prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych zajęciach.

Decydując się na wysłanie naszego dziecka na jakieś z nich, powinniśmy pamiętać o tym, że inne zajęcia są odpowiednie dla trzylatków, a na inne z chęcią będą chodziły sześciolatki. Jeszcze inny rodzaj zajęć powinniśmy wybrać dla czwartoklasistów, czy licealistów. 

Trzylatek dobrze będzie się czuł na zajęciach dla maluszków, na których będzie mógł wykazać się kreatywnością i spędzić czas z rówieśnikami.

Czwartoklasista woli wyzwania i dobrym pomysłem będą zajęcia, na których mógłby skonfrontować swoje umiejętności z innymi. Licealista zaś równie chętnie wybierze się na zajęcia grupowe jak i zajęcia indywidualne. 

Wszystko zależy od dziecka

Jeden człowiek jest mistrzem ortografii, inny kocha muzykę, plastykę lub języki obce. Jedno dziecko będzie się czuło wyśmienicie tańcząc, inne zaś w jakiejś dyscyplinie sportowej.

My jako rodzice mamy obowiązek bacznie obserwować pociechy, by pomóc im wybrać odpowiednie zajęcia.

Nie ma sensu zmuszać dziecko do chodzenia na zajęcia. Lepiej porozmawiać z nim o tym, dlaczego nie chce chodzić. Może wystarczy zmienić taniec nowoczesny na towarzyski? Albo zajęcia na basenie na piłkę nożną.

Pamiętajmy również, że każdy czasem ma dzień, gdy nic mu się nie chce. W takie dni możemy motywować naszą pociechę do czynnego udziału w zajęciach. 

kreatywne zajęcia dla dzieci
fot. Pixabay.com

Ciekawe zajęcia dla dzieci w domu

W domu również możemy bez problemu zająć dzieci. Nie musimy włączać im TV lub komputera, by były chwilkę cicho i pozwoliły nam porozmawiać z szefem. Tu również rządzi zasada – nie każde dziecko zaciekawi to samo. Wybór zajęć zależy od wieku i zainteresowań dzieci. 

Najlepsze zajęcia dla trzylatków i zajęcia dla czterolatków to po prostu pomoc w obowiązkach domowych. Dzieci w tym wieku naprawdę potrafią być samodzielne.

Z powodzeniem nakryją do stołu, a nawet przygotują sobie przepyszną kanapkę. Mogą pomóc w robieniu prania i odkurzyć podłogi. Dla nich to doskonała zabawa. Rodzic musi uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać od pociech idealnie wykonanego zadania.

Pozwalajmy dzieciom na taką zabawę. Zaowocuje to w przyszłości. Jednak wybierajmy na nią dni, gdy nie musimy się nigdzie spieszyć 

Takie maluchy z chęcią bawią się różnymi masami plastycznymi, malują farbami, a gdy postawimy na środku salonu pusty, duży karton, ich kreatywność z pewnością nas zadziwi. 

Starsze dzieci również z chęcią oddają się zajęciom manualnym. Jednak ich poziom trudności i zaawansowania powinny być dostosowane do wieku dziecka. 

Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, lub możemy poświęcić mu chwilę czasu, świetnie sprawdzą się planszówki. Nie zapomnijmy także o grach, które nam umilały wieczory w dzieciństwie. Kalambury, Państwa-Miasta, kółko czy krzyżyk, a nawet gra w statki. Nasze dzieci mogą się zdziwić, że gry te istnieją nie tylko w wersjach na smartfona. Także wszelakie gry w karty potrafią wciągnąć. 

ciekawe zajęcia dla dzieci
fot. Pixabay.com

Od zajęć do zajęć

Coraz częściej prowadzący zajęcia dla dzieci i młodzieży widzą przemęczone, młode twarze. Dzieci po zakończonej nauce jadą na trening, następnie naukę gry na instrumencie, by zaraz po niej biec na szachy.

Każdy dzień jest podobny do poprzedniego. Joga, karate, dodatkowe języki, a później programowanie i zajęcia z robotyki… nie dajemy szansy naszym dzieciom na nudę. Przecież wszystkie te dodatkowe godziny spędzone poza domem kiedyś im się zwrócą. 

Młody człowiek, który jest tak obsypywany dodatkowymi zajęciami nie tylko jest przemęczony. On nie ma czasu na bycie dzieckiem. Kiedy, jak nie teraz ma leżeć do góry brzuchem i patrzeć w sufit marząc? Słuchać muzyki i nic nie robić?

Rodzice boją się, że ich dzieci będą się nudziły. Jednak to właśnie nuda pobudza kreatywność. Bez niej dziecko nie zacznie wymyślać sobie samo zajęć.

Może czasem warto zastanowić się, zanim włączymy bajki, czy grę na komputerze – dla świętego spokoju?

By dziecko się nie nudziło, czy nie zadawało pytań szukamy najłatwiejszych rozwiązań. Jednak często wystarczy dać dziecku trochę swobody i dostrzeżemy, jak kreatywne zajęcia wymyślają sobie nasze dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here