jak wypełnić PIT
fot. Pixabay.com

Benjamin Franklin napisał w jednym z listów, że: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.” Nam do ostatecznego terminu złożenia zeznania podatkowego za 2020 rok pozostało jeszcze sporo czasu. Niemniej z pewnością złożenie PITu nas nie ominie. Zbliża się termin, w którym Urzędy będą ewidencjować i rozliczać złożone przez nas PITy. Jakie ulgi przysługują w tym roku? Do kiedy możemy się rozliczać? W jaki sposób to zrobić? Sprawdź to w naszym artykule!

Jaki formularz PIT wypełnić?

Każdy podatnik, który w ubiegłym roku miał jakikolwiek przychód, musi się z niego rozliczyć z Urzędem Skarbowym. PIT możemy składać już teraz, jednak będą one rozpatrywane przez Urząd dopiero od 15 lutego. Zastanawiasz się, jaki PIT wypełnić? Już nie musisz!

PIT-37 jest to formularz dedykowany osobom, które pracowały w poprzednim roku na etacie lub na umowie-zleceniu. 

PIT-36 to deklaracja dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także dla osób pracujących w specjalnych działach produkcji rolnej, mających dochody małoletnich dzieci, osób, które mają obniżenia dochodów o straty z lat ubiegłych oraz czerpiących dochody z najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych.

PIT-36L Przeznaczone są dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym 

PIT-38 wypełniają osoby uzyskujące dochody z obrotu papierami wartościowymi

PIT-39 to druk przeznaczony dla osób, które uzyskały dochód ze sprzedaży nieruchomości.

PIT-28 druk ten wypełniają podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mogą to być osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp

jaką deklarację pit wypełnić
fot. Pixabay.com

Termin składania PITów

Od dnia 15 lutego wszystkie Urzędy Skarbowe w Polsce zaczynają rozliczać złożone przez nas PITy. W zależności od tego, jaki PIT musimy złożyć do skarbówki, taki maksymalny termin nas obowiązuje. 

Do dnia 30 kwietnia 2021 r muszą rozliczyć rok 2020 wszyscy, którzy wypełnić muszą PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39

Wcześniej, bo do 1 marca 2021 r musimy złożyć deklarację PIT-28.

Ulgi przysługujące za rok 2020

Każdego roku podatnicy mogą skorzystać z różnych ulg i odliczeń. Dzięki nim mamy szansę odzyskać część podatku. Korzystając z nich, możemy zapłacić niższy podatek lub dostać zwrot podatku z Urzędu Skarbowego. Najpopularniejsze ulgi i odliczenia to: 

  • ulga prorodzinna,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga z tytułu wpłat na IKZE,
  • ulga z tytułu darowizn na cele kościelne,
  • ulga z tytułu darowizn na pożytek publiczny,
  • ulga dla krwiodawców. 

Aby uzyskać ulgę, zobowiązani jesteśmy złożyć deklarację PIT z załącznikiem PIT/0.

Osoby chcące wesprzeć organizację pożytku publicznego 1% z podatku, muszą zaś złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-OP. Musimy wtedy podać w nim KRS wybranej przez nas organizacji.

Złożenie deklaracji, a termin zwrotu podatku

Szybko rozliczyć swojego PITa chcą wszyscy ci, którzy spodziewają się zwrotu z podatku. Czyli wszyscy, których zaliczka na podatek opłacana w 2020 roku okazała się wyższa niż kwota na rozliczeniu podatkowym. Jak więc wygląda sytuacja z terminem zwrotu podatku przez Urząd Skarbowy?

3 miesiące – jeśli złożyliśmy formularz PIT tradycyjnie (osobiście lub listownie w Urzędzie Skarbowym)

45 dni od dnia złożenia rozliczenia online

Jak rozliczyć PIT?

do kiedy rozliczyć PIT
fot. Pixabay.com

Nadal możemy rozliczyć PIT przez tradycyjne wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie go do odpowiedniego urzędu. Formularz znajdziemy na stronie Urzędu Skarbowego. Wypełnianie go ręczne jest jednak bardzo czasochłonne i niewygodne. 

Dlatego też mamy szeroki wybór wśród programów, które pomogą nam wypełnić deklarację przez Internet. Uproszczenie procedur związanych z rozliczaniem PITów proponują nam intuicyjne programy do PITów lub platforma e-Deklaracje. Opcją, która jest warta uwagi jest usługa Twój e-PIT.

Usługa ta udostępniona jest przez stronę podatki.gov.pl i automatycznie wypełniana odpowiednimi kwotami. Usługa Twój e-PIT nie jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy tacy mogą skorzystać z systemu e-Deklaracje lub programu e-pity do rozliczenia swojego zeznania podatkowego. 

Nieważne, jaki sposób rozliczenia podatku wybierzemy. Warto się zmotywować, wypełnić formularz w sposób dla nas najwygodniejszy i mieć to już za sobą. Nie czekajmy do ostatecznego terminu, ponieważ im szybciej to zrobimy, tym szybciej będziemy mogli o tym zapomnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here