Według badań portalu Pracuj.pl, w 2021 roku 64% Polaków planuje podjąć poważne kroki w związku ze swoją karierą zawodową. 59% społeczeństwa ma postanowienia noworoczne związane ze swoją karierą zawodową.
Jakich zmian oczekujemy?
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych Polaków w 2021 roku są zmiany związane z pracą. Siedem na dziesięć osób, które były badane, chcą zmienić pracę. Aż 5/10 badanych planuje nabyć nowe umiejętności. Ważne jest również to, że Polacy coraz większą uwagę przykładają do balansu między pracą i życiem prywatnym. Chcemy zarabiać tyle samo lub więcej, ale mieć przy tym więcej czasu dla rodziny. O work-life balance postanowił zadbać w tym roku co trzeci pracownik. Jesteśmy optymistami i nadchodzące 12 miesięcy przynosi nadzieję na polepszenie sytuacji zawodowej aż u 62% badanych.
W tym roku nie tylko chcemy zmienić pracę (70% badanych), ale także planujemy nabyć nowe umiejętności, które nam w tym pomogą. Takich umiejętności będzie próbowała zdobyć co druga badana osoba. Co ciekawe, jedynie 15% z nas w swoim postanowieniu noworocznym stwierdziło, że oczekują podwyżki, a 28% badanych będzie starało się o awans.
Pandemia, a plany zawodowe pracowników
Mimo, że 2020 rok był zupełnie nieprzewidywalny i nikt do końca nie mógł być spokojny o swoje zatrudnienie, nadchodzące miesiące przynoszą nam nadzieję. Wszyscy czekamy na otwarcie gospodarki i rozwój sytuacji. Zaś chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych wskazuje na to, że Polacy dzięki pandemii zweryfikowali swoją hierarchię wartości.
Ważniejsza stała się dla nas równowaga między pracą, a domem. Właśnie pandemia koronawirusa mogła na to wpłynąć. Home-office, do którego zmuszona została duża część z nas, oraz zdalne nauczanie pokazało nam jak ważna jest dla nas rodzina.
Chęć zwiększenia zarobków nie jest już tak ważna dla statystycznego Polaka. Szukamy zmian po to, by mieć więcej czasu wolnego, a nie po to, by poprawić swoje finanse.
Chcemy zrobić wszystko, by podnieść kwalifikacje. Połowa z nas planuje w tym roku zdobyć nowe umiejętności. Co ciekawe, niekoniecznie nowe umiejętności muszą być związane z naszą dotychczasową pracą. Rozwój osobisty jest ważny dla połowy z nas.
Co zrobić, by zmienić pracę?
U każdego z nas nadchodzi czas, gdy czujemy się wypaleni zawodowo, praca zaczyna nas denerwować i już nie pamiętamy dnia, gdy byliśmy z niej zadowoleni. Jest to znak, że czas na zmiany. Niesatysfakcjonująca nas praca może powodować długotrwały stres i odbić się na nas zarówno psychicznie jak i fizycznie.
Jeśli dodatkowo przestałeś się rozwijać i nie widzisz już swojej przyszłości w tej firmie, nie ma co marudzić, tylko czas zakasać rękawy i wziąć się do roboty! Jednak warto wszystko zaplanować z głową…
Żeby zmienić pracę bez większego stresu i uszczerbku na naszych finansach, a być może i relacjach rodzinnych, warto odrobić lekcje i zrobić kilka rzeczy przed wymarzonym rzuceniem rezygnacji na stół szefa.
Zacznij od poszukiwań
Same poszukiwania warto zacząć od stworzenia dobrego CV. Jeśli pracujesz już kilka lat w swojej dotychczasowej firmie, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że dzisiejsze CV cechują się estetyką i nie liczy się w nich sam tekst, a raczej precyzyjność.
Nie rzucaj pracy, dopóki nie znajdziesz nowej. W ten sposób płynnie możesz zmienić warunki pracy bez zbędnego stresu.
Nie chwal się znajomym z pracy, że poszukujesz firmy, która Cię przyjmie. Takie poszukiwania mogą trwać kilka miesięcy, a biurowe plotki podróżują z prędkością światła.
Warto postawić również na nowoczesne metody poszukiwania pracy. Czy wiesz, że prawie 95% pracodawców szuka pracowników na Linkedin? Jest to portal – wizytówka. Sprawdź jego możliwości i pozwól sam znaleźć się potencjalnemu pracodawcy.
Jeśli już zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się dobrze do niej. Naucz się sprzedawać swoje umiejętności. Pokaż, w jaki sposób możesz rozwiązać problemy nowej firmy i pozwolić jej na rozwój.
Na tym etapie nadal nie rezygnuj z dotychczasowej pracy. Pamiętaj, że 70% z nas planuje zmienić pracę w tym roku. Konkurencja jest więc ogromna. Dopiero, gdy będziesz pewien, że masz nową pracę w kieszeni, idź poważnie porozmawiaj z szefem.
Nie pal mostów. Może uda Ci się zrezygnować z pracy za porozumieniem stron i zakończyć ten etap wcześniej niż po 3 miesiącach. Możesz również poprosić swojego dotychczasowego pracodawcę o referencje.
Nauka nowych umiejętności, a zmiana pracy
Nowy pracodawca z pewnością doceni Twoją chęć rozwoju. Dlatego, jeśli planujesz rozwój, początek 2021 roku to idealny moment. Kursy przeważnie nadal prowadzone są online. Możesz więc podnieść kwalifikacje w dogodnym momencie, nie wychodząc z domu.
Zmiana pracy to poważna decyzja. Nie podchodź do niej pochopnie, ponieważ możesz tego żałować. Nie zawsze to, co piszą w ogłoszeniach zgadza się z rzeczywistością. Dlatego sprawdź swoją nową firmę, czy rzeczywiście jest tą wymarzoną.