w jakie góry jechać
fot. Pixabay.com

Polska to kraj niejednorodny, ciekawy i warty poznania. Wystarczy czasem wyjechać za miasto, by zachwycić się pięknymi widokami. Czy Polska potrafi nas jeszcze czymś zaskoczyć? Czy zwiedzanie jej może Polakom przynieść jeszcze satysfakcję?

Kraj różnorodności

Przed II Wojną Światową Polska była jednym z bardziej różnorodnych krajów w Europie. Mieszkali tu nie tylko Żydzi, ale także Romowie, Cyganie, Ormianie, Łemkowie, Mazurzy i wiele innych narodowości. 

Nic w tym dziwnego. Polska jest krajem położonym między morzem, a górami. Znajdą się tu nie tylko ogromne kompleksy leśne i jeziora, ale także miasta. To tu mieszkamy na terenach wybrzeża, nizin, pojezierzy, wyżyn, kotlin i pasm górskich. Jest więc w czym wybierać.

Łańcuchy górskie

wypoczynek w górach
fot. Pixabay.com

Wszystkie Łańcuchy Górskie w Polsce znajdują się na Południu naszego kraju. Mamy 3 łańcuchy. Są nimi:

  • Góry Świętokrzyskie
  • Sudety
  • Karpaty

Do Gór Świętokrzyskich…

Każdy z tych górskich łańcuchów ma swoje pasma górskie, które różnią się historią i budową. Góry Świętokrzyskie należą do niskich pasm górskich.

Najwyższe szczyty cechują się gołoborzami i lasami. Są to przede wszystkim lasy bukowe i jodłowe. Łysica, zwana Górą Świętej Katarzyny ma jedynie 614 m. n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. 

Ten łańcuch górski kojarzony jest nie tylko z łatwych podejść i niskich gór. Jest to przede wszystkim region tajemniczy, kojarzony z czasami, gdy w Polsce żyli Słowianie. To tutaj wierzono, że na Łysej Górze, czyli szczycie drugim pod względem wysokości, odbywają się zloty czarownic. 

Naszym zdaniem Góry te są z pewnością niedoceniane przez Polaków,. Prócz gór możemy tu zwiedzić największe miasta. Są nimi np. Kielce, Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski, czy Skarżysko-Kamienna. 

Góry Świętokrzyskie idealne są na wędrówki z dziećmi. Wiele szlaków jest tak łatwa, że bez problemu możemy poruszać się nawet wózkiem.

Świętokrzyskie proponuje również rozmaite szlaki rowerowe dla tych, którzy wolą poruszać się na dwóch kółkach. Niestety na dzień dzisiejszy, na tereny objęte ochroną czynną i ścisłą w Parku Narodowym nie mogą wchodzić psy. Więc właściciele czworonogów spacerować mogą jedynie po mniejszych górach znajdujących się poza terenem Parku.

Sudety – Królestwo Ducha Gór

Sudety to kolejny łańcuch górski, który częściowo znajduje się na terenie Polski. Obejmuje on między innymi Góry Izerskie i Karkonosze. Jednak składają się na niego również mniejsze pasma takie jak Góry Sowie, Stołowe, Orlickie czy Masyw Śnieżnika.

Prócz tego znajdują się tu duże kotliny takie jak Kotlina Jeleniogórska, Kłodzka i Kamiennogórska.

Według legendy, Sudety są królestwem Ducha Gór, który pilnuje porządku i dobrostanu.

Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi szczytami tego Łańcucha są Śnieżka, Śnieżnik i Szczeliniec Wielki. 

Wraz z Górami Świętokrzyskimi, Sudety stanowią dwa najstarsze łańcuchy górskie w Polsce. Przez ich szacowany wiek i kolejne epoki lodowcowe, góry te nie powalają wysokościami, jednak mają swój niepowtarzalny urok i potrafią zaskoczyć każdego. 

W Sudetach znajduje się wiele miejsc, gdzie bez problemu możemy wędrować z psem. W Karkonoskim Parku Narodowym nasz czworonóg może z nami zdobywać szczyty. Dlatego jest to baza noclegowa bardzo popularna nie tylko wśród rodzin z małymi dziećmi, ale także wśród osób z czworonożnymi przyjaciółmi. 

Karpaty i ich wdzięk

Karpaty są najwyższym łańcuchem górskim w Polsce. Na ich terenie znajduje się najwyższy szczyt w naszym kraju – Rysy. Jednak Karpaty to nie tylko Tatry. Na równie dużą uwagę powinny zasługiwać malownicze Pieniny, Beskid żywiecki, czy Wyspowy, Gorce i wreszcie Bieszczady. 

gdzie w góry
fot. Pixabay.com

Karpaty są bardzo różnorodne. Kamieniste, Tatry Wysokie niczym w swoim wyglądzie nie przypominają bieszczadzkich połonin. Dlatego jest to łańcuch tak piękny. 

Polskie góry są malownicze i tajemnicze. Mimo, że Tatry, a dokładniej Zakopane przeżywają swoją drugą młodość i co roku słyszymy o kolejkach na Giewont, to równie wysoką popularność zaczynają zdobywać inne pasma tego łańcucha. Bieszczady nie są już tak dzikie, a Pieniny i słynny spływ Dunajcem dostępne są dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here