Druga połowa stycznia to czas, gdy powoli zapominamy o postanowieniach noworocznych. Rutyna, zabieganie, złe przygotowanie i brak motywacji sprawiają, że nie potrafimy nic zmienić w naszym życiu. Szukasz motywacji do ćwiczeń? Nie masz już pomysłu, jak znaleźć motywację do rozpoczęcia diety? Sprawdź, gdzie szukać swojej!
Po co nam motywacja
Motywacja jest dla nas jak powietrze. Dzięki niej znajdujemy w sobie dość siły, by wstać z łóżka, gdy zadzwoni budzik. Jest to więc gotowość do podjęcia określonego działania. Wzbudzona jest ona konkretną potrzebą.
Jeśli czujesz potrzebę zmienienia trybu życia na bardziej zdrowy, znajdziesz motywację by zacząć ćwiczyć czy przejść na .
Rodzaje motywacji
Motywacja, w zależności od tego, co nas motywuje, wyróżniamy motywację wewnętrzną i zewnętrzną.
- Motywacja zewnętrzna – głównym czynnikiem są korzyści materialne. Jest to wyróżnienie osoby nagrodą lub pochwałą. Motywująca do działania może być również perspektywa kary.
Na ten rodzaj motywacji duży wpływ mają osoby z zewnątrz: rodzic w domu, pracodawca, czy nauczyciel. Osoby motywowane wiedzą że po wykonaniu danej czynności, dostaną nagrodę. Przykład? Gdy podniesiemy swoje kompetencje, dostaniemy awans, lub będziemy mogli zmienić pracę. - Motywacja wewnętrzna – jej fundamentami są wiedza, postawa, zainteresowania, nawyki, sukcesy i umiejętności. Pojawia się wtedy, gdy bodźcem są nasze potrzeby. Jesteśmy zmotywowani, ponieważ chcemy osiągnąć swój cel.
Osoba, która się motywuje wewnętrznie, odczuwa radość z faktu wykonania jakiejś czynności. Zaczyna naukę w celu poszerzenia swojej wiedzy na dany temat, podejmuje wolontariat tylko dlatego, że czerpie satysfakcję z pomagania innym.
Jak rodzaj motywacji wpływa na osiąganie efektów?
Jeśli mamy predyspozycje do samozaparcia się i osiągania swoich celów dzięki motywacji wewnętrznej, to zazwyczaj nie osiągamy tak bardzo spektakularnych wyników. Na sam rezultat też musimy często dość długo czekać. Jeśli jednak osiągniemy nasz cel, efekt będzie bardziej trwały. Tym samym motywacja zewnętrzna daje szybsze i bardziej spektakularne efekty, jednak jej efekty nie są tak trwałe.
Najlepsze efekty osiągamy, gdy połączymy oba te rodzaje motywacji.
Jak znaleźć w sobie motywację?
Istnieje wiele sposobów na motywowanie się. Jednak najważniejsze, to być odpowiednio przygotowanym do osiągnięcia ich. Po pierwsze, wyznacz sobie jasno określony cel.
Jeśli motywacja do ćwiczeń jest Twoim słabym punktem, warto wyznaczyć sobie jasno określone zadanie. Na przykład za pół roku przebiegnę półmaraton. Aby wyznaczyć sobie cele, najlepiej jest je wypisać.
Słowo pisane ma ogromną moc. Dzięki tej prostej czynności będziesz czuć się zobowiązany do wypełnienia postanowienia.
Kolejnym krokiem do znalezienia motywacji jest myślenie o tym, co osiągniesz. Wizualizuj sobie tak często, jak tylko będziesz w stanie to, że osiągnąłeś swój cel. Dodaje to otuchy w ciężkich chwilach i sił do działania.
Następnie warto wypisać korzyści z wypełnienia planu. Chcesz znaleźć motywację do podjęcia studiów podyplomowych? Wypisz, co Ci one dadzą.
Będziesz mógł liczyć na awans, podwyżkę, zmienić pracę, zdobędziesz wiedzę i poszerzysz swoje horyzonty, z pewnością poznasz ciekawych ludzi. Jednak cele nie muszą być tak górnolotne.
Jeśli posprzątasz pokój będziesz mógł wieczorem usiąść przy kubku gorącej herbaty z czystym sumieniem. Nie będziesz wszystkiego szukał i oddasz się swojemu hobby.
Ważne jest, by osiąganie celu zaplanować. Planowanie pozwala dostrzec, jak wiele pracy przed Tobą. Dlatego jeśli chcesz osiągnąć cel, powinieneś zaplanować dokładnie każdy krok. Pozwoli Ci to spojrzeć na cały projekt szerzej, a nie jedynie widzieć efekt końcowy.
Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Dlatego na podjęcie jakiegokolwiek zadania, idealnie sprawdza się zasada pięciu minut. Jeśli czegoś bardzo nie chcesz zrobić, zaplanuj, że będziesz to robić, ale tylko 5 minut.
Po tym czasie okaże się, że najtrudniejszy moment – rozpoczęcie masz już za sobą, więc łatwiej Ci dokończyć czynność.
Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Może to wolność finansowa lub dobra zabawa? Zdrowie? A może rodzina?
Połącz osiągnięcie celu z tą wartością, dla której jesteś w stanie zrobić wszystko. Np zrobisz wszystko by wyjechać na wymarzone wakacje. Więc jesteś w stanie zostać po godzinach w pracy, albo odmówić sobie słodyczy i przejść na dietę, by zdobyć pieniądze na swoją wędrówkę.
Wspieraj się muzyką. Zaskoczony? Motywująca muzyka, a nawet mówcy motywacyjni dodają nam energii i chęci do podjęcia działania. Nie wstydź się tego, że słuchasz muzyki motywującej na siłowni. Dzięki niej masz więcej chęci, pozytywnie Cię ona nakręca, więc zrób głośniej.
Myśl dobrze. Pozytywne myślenie ma bardzo duży wpływ na naszą motywację. Jeśli powtarzasz, że nie dasz rady wstać rano wcześniej, by zacząć biegać, to nie dasz rady. Znajdziesz taką wymówkę, by nie wstawać.
Nagradzaj się. Jeśli masz zaplanowane działania i wykonasz kolejny trudny dla Ciebie krok, to jest to powód do radości. Jesteś kolejny krok dalej. Nie musisz od razu kupować sobie w nagrodę nowego auta. Nie zaszkodzi za to kupienie ulubionego ciastka.
Po wykonaniu jednego etapu pozwolisz sobie na chwilę relaksu czy spędzisz wieczór na imprezie. Nic to nie zmieni w osiąganiu Twojego celu, a zmieni Twoje nastawienie. Trudne zadania nie będą Ci się kojarzyły źle. Twój umysł będzie je kojarzył z nagrodami.
W ten sposób zbudowana motywacja sprawi, że każdy podjęty cel będzie osiągnięty, a Tobie wreszcie zabraknie wymówek.