jak zapisać się na szczepienie
fot. Pixabay.com

Od 15 stycznia na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisać się wszystkie osoby od 18 roku życia. Zaś osoby z I grupy mogą się zarejestrować i dostać już konkretny termin szczepienia. Co zrobić, by zapisać się na listę oczekujących? Co zrobić, by dostać pierwszą dawkę szczepionki?

Po co nam szczepionka?

Szczepionki dają nadzieję na opanowanie pandemii. Są bezpiecznym środkiem na uodpornienie się. Dzięki szczepionkom nasz organizm uczy się zwalczać infekcję, zanim przerodzi się ona w groźną, niebezpieczną chorobę.

Dzięki temu zaś, że w szczepionce na COVID nie znajdują się całe wirusy, a jedynie ich fragmenty, szczepionka ta jest bardzo bezpieczna. Szczepiąc się dajemy sygnał dla naszego organizmu, że istnieje wirus, który może próbować nas zainfekować.

Komórki naszego układu odpornościowego uczą się budowy wirusa i zapamiętują go jako potencjalne niebezpieczeństwo. Dzięki temu, że po szczepionce wytwarzane są przez nasz organizm przeciwciała i zapamiętuje ono budowę wirusa, mamy większą szansę na szybkie pokonanie choroby, gdy rzeczywiście zachorujemy. Szczepionka zaś jest tak skonstruowana, by ciało mogło nauczyć się wirusa bez uszczerbku na zdrowiu.

W jaki sposób wypełnić formularz?

By otrzymać skierowanie na szczepienie, musimy najpierw wypełnić formularz. Znajduje się on na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/

Po kliknięciu w link osoba, która chce się szczepić musi podać swoje dane. Są nimi:

  • imię
  • nazwisko
  • numer PESEL
  • kod pocztowy zamieszkania
  • adres e-mail

oraz dodatkowo, ale nieobowiązkowo numer telefonu.

Po kliknięciu we wszystkie zgody, wysyłamy formularz.

Przekieruje nas na stronę, na której poproszą nas o potwierdzenie wysłania formularza. W tym celu musimy wejść na swojego maila, otworzyć wiadomość i potwierdzić wysłanie formularza. Dopiero wtedy nasza chęć zgłoszenia się na szczepienie zostanie przesłana i zapisana w systemie. 

szczepienia przeciw Covid
fot. Pixabay.com

Ważne daty:

15 stycznia rozpoczęcie rejestracji I grupy (seniorów 80+) i zapisów, wyrażających chęć szczepienia polaków powyżej 18 roku życia

22 stycznia rejestracja osób 70+ na szczepienia

25 stycznia rozpoczęcie szczepienia osób 70+

Rejestracja i zapis – czym się różnią?

Zapisanie się na szczepienie to nic innego jak wyrażenie chęci zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Nastąpi to wtedy, gdy przyjdzie nasza kolej, a więc w czasie szczepienia naszej grupy wiekowej.

Rejestracja zaś to umówienie się na konkretny termin szczepienia. Na dzień dzisiejszy system umożliwia rejestrację na szczepienie osobom powyżej 80 roku życia. 

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Aby zarejestrować się na szczepienie, możemy wypróbować jeden z trzech sposobów. 

Zadzwonić na całodobową, bezpłatną infolinię. Nie musimy sami dzwonić pod numer 989. Jest to udogodnienie stworzone dla seniorów. Jeśli nie czujemy się na siłach osobiście dzwonić, możemy poprosić o to np członka rodziny. Może on nas zarejestrować, a jedyne czego potrzebuje to numer PESEL.

Należy podać również numer telefonu, na który przyjdzie SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. W czasie tej rozmowy ustalamy konkretny termin i miejsce wizyty, w czasie której odbędzie się szczepienie. 

Kolejną możliwością jest rejestracja na szczepienie przez internetowe konto e-Pacjenta. Rejestracja możliwa jest na stronie pacjent.gov. Umożliwia ona zarejestrowanie się na szczepienie w dowolnym punkcie szczepień w konkretnym terminie. 

Trzecią możliwością zarejestrowania się już na wizytę będzie kontakt z konkretnym punktem szczepień. Do tego celu jednak potrzebujemy skierowanie na szczepienie.

Możliwość rejestrowania się kolejnych grup wiekowych będzie na bieżąco ogłaszane przez strony rządowe oraz media.

jak się zaszczepić
fot. Pixabay.com

Kiedy zgłosić się na szczepienie? 

W czasie rejestracji dostaniemy termin i miejsce szczepienia. Potwierdzenie rejestracji dostaniemy SMSem, a dzień przed samym szczepieniem system wyśle nam SMSem przypomnienie o wizycie.

Ważne jest to, że rejestrując się pacjent dostanie od razu dwa terminy. Na szczepienie pierwszą i drugą dawką szczepionki. Przed każdą wizytą system wyśle nam przypomnienie o szczepieniu. 

Po zaszczepieniu się, pacjent otrzyma zaświadczenie o tym, że został zaszczepiony, a sam fakt zaszczepienia zostanie zarejestrowany na naszym koncie e-Pacjenta. 

W tej chwili chęć zaszczepienia się zadeklarowała większość Polaków. Ogranicza nas jedynie ilość szczepionki, która dociera do naszego kraju. Na szczęście najbliższe miesiące rysują się w jasnych barwach i jest spora szansa, że uda nam się powstrzymać pandemię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here