projektowanie stron wwwhttp://www.tenit.com.pl>tworzenie stron www nieruchomościhttp://www.son.com.pl>nieruchomości

Nad Sołą i Koszarawą - nr 13 (212) - 1 VII 2007

  |spis treści|   |archiwum|   |strona główna|   |następny artykuł|



JUBILEUSZ STOWARZYSZENIA KSIĘGOWYCH W POLSCE

Geneza Stowarzyszenia Księgowych w Polsce sięga 1907 roku. Wówczas, 9 czerwca, w Warszawie zorganizowano pierwszą społeczną zawodową organizację księgowych pod nazwą Związek Buchalterów. W obliczu szybkiego rozwoju przemysłu i handlu zaistniała konieczność racjonalnego zarządzania, a wraz z nią potrzeba rachunkowości jako źródła informacji i kontroli. W roku 1929 ZB zmienił statut i przyjął nazwę Związek Księgowych, a po kilku latach Stowarzyszenie Księgowych. Jego statut zarejestrowano w dniu 30 lipca 1946 roku. Działalność Stowarzyszenia była przerwana nie tylko w czasie okupacji hitlerowskiej, ale także w latach 1949-1957. W roku 1959 Rada Ministrów podjęła uchwałę o powołaniu instytucji Dyplomowanego Biegłego Księgowego.
Inicjatorem powstania w roku 1960 Terenowego Oddziału Żywieckiego Stowarzyszenia Księgowych i jego Prezesem był Józef Zyzak. Oddział zrzeszał ok. 100 członków z pięciu największych zakładów przemysłowych w Żywcu. Funkcję Prezesa pełnił też Henryk Urbaś, a od kwietnia 1984 roku do dnia 16 marca 2007 roku Mieczysław Piecuch, założyciel i Prezes Koła Zakładowego, będący Zastępcą Dyrektora d/s Ekonomicznych Żywieckich Zakładów Papierniczych SOLALI w Żywcu. W marcu 2007 roku, w ramach obchodów 100-lecia SK w Polsce, Zarząd Terenowy SK w Żywcu jeszcze pod kierunkiem ustępującego Prezesa, zorganizował uroczyste Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Na zebraniu przedstawiono historię SK w Polsce i jego oddziału w Żywcu, wybrano nowy Zarząd, a Prezesem Zarządu Sabinę Kamińszczyk.
Na uroczystość w Browarze Żywieckim zaproszono przedstawicieli władz miasta i powiatu. Najbardziej zasłużeni członkowie Stowarzyszenia, a wśród nich Józef Zyzak i Mieczysław Piecuch zostali wyróżnieni Medalami 700-lecia Miasta Żywca.
W dniu 29 marca 2007 roku w trakcie trwania Okręgowego Zjazdu SK w Bielsku-Białej Mieczysław Piecuch został udekorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żywcu Stanisław Białek Złotą Odznaką SK.

Z obszernego opracowania Bronisława Kastelika wybrał Józef Pszczółka.

do góry


Copyright © Nad Sołą i Koszarawą. Wszystkie prawa zastrzeżone.