Nad Sołą i Koszarawą - nr 11 (114) - rok  VI - 1 Czerwiec 2003

  |spis treści|   |archiwum|   |strona główna|   |następny artykuł|


 
Pytania do burmistrza - Spotkanie z aktywem SLD

8 maja br. z władzami powiatowymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jego członkami spotkał się Antoni Szlagor burmistrz miasta Żywca, który wyraził radość z zaproszenia go na umówione zebranie. Zaznaczył, że od czasu kiedy został burmistrzem swoje działania nie uważa za polityczne, lecz za gospodarcze. "Szanuję wszystkich radnych i mieszkańców Żywca bez względu na ich przynależność partyjną. Jestem burmistrzem z bezpośredniego wyboru i mam ten komfort, że nie muszę potrzebować niczyjej łaski, czy ktoś się będzie na mnie gniewał czy też nie. Chcę działać w ten sposób, że szanuję wszystkich mieszkańców i wszystkie opcje polityczne. Wchodząc do urzędu myślę o załatwianiu problemów, spraw mieszkańców i o współdziałaniu ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi i taką działalność deklaruję do końca mojej kadencji" - stwierdził w oświadczeniu początkowym Antoni Szlagor.
Miasto tworzymy wszyscy obywatele i wspólnie musimy działać dla jego dobra. Burmistrz jest zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a miasto Żywiec jako jedno z pierwszych w kraju uruchomiło specjalny zespół do pozyskiwania środków unijnych.
W czasie dyskusji pytano burmistrza kiedy ruszy budowa kanalizacji i wodociągów w dzielnicy Zabłocie, dla gospodarstw między ulicą Browarną a rzeką Sołą. Zadania te zostały wprowadzone do planu realizacyjnego w roku bieżącym. Wiele miejsca poświęcił burmistrz omówieniu projektu programu Ochrony Wód Jeziora Żywieckiego. O rozbieżnościach i uwagach burmistrza do tego programu pisaliśmy przeprowadzając rozmowę z mgr inż. Haliną Staszkiewicz prezesem MPWiK Spółka z o. o w Żywcu (vide NSiK nr 7 z dnia 1 kwietnia br). Zwrócono uwagę włodarzowi miasta na zaśmiecone obrzeża Jeziora Żywieckiego, niszczejący park, który nie przysparza chwały miastu. Burmistrz zapowiedział zdecydowane działania, które jeszcze w tym roku wpłyną na poprawę ładu, funkcjonowania i czystości w parku ( położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa od ul. Kościuszki aż do Starego Zamku, szkoły obejmą patronat nad poszczególnymi sektorami parku, wzmożona zostanie kontrola służb porządkowych, zostaną utwardzone alejki itp.).
Przewiduje się przeniesienie wydziału komunikacji do wolnych pomieszczeń w budynku Telekomunikacji. W ten sposób znikną sprzed Starego Zamku samochody, którymi petenci udają się do wydziału komunikacji.
Od czerwca br. przed Domkiem Chińskim będą się odbywać niedzielne koncerty symfoniczne, zaś w Domku otwarta zostanie galeria dzieł sztuki. Wiele krytycznych uwag zgłosili uczestnicy spotkania pod adresem Straży Miejskiej (mała skuteczność).
Burmistrz z dużym żalem i pretensjami odniósł się do poprzednich władz miasta, które podpisały bardzo niekorzystną umowę na dzierżawę placów obok Lidera. Nosi się z zamiarem oddania tej sprawy do prokuratury celem zbadania zasadności tej umowy.
Pytano włodarza miasta o rozwiązania komunikacyjne w Żywcu (obwodnice, parkingi, deptak na ul. Kościuszki).
Burmistrz zapowiedział jeszcze w tym roku daleko idącą reorganizację placówek kulturalnych i sportowych. Zmiany pójdą w kierunku łączenia placówek kultury. Z uwagi na małe zainteresowanie Dniami Muzyki Dawnej impreza ta zniknie w tym roku z mapy kulturalnej miasta.
Zrelacjonowałem tylko niektóre problemy, które stały się kanwą do kilkugodzinnej dyskusji burmistrza z mieszkańcami naszego miasta - członkami SLD.
Tekst i foto: A. Matlakiewicz

do góry


Copyright © Nad Sołą i Koszarawą. Wszystkie prawa zastrzeżone.